Son Konu

istiklal marşının 2 kıtasının acıklaması kısaca

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
istiklal marşının 2 kıtasının acıklaması kısaca

İstiklal marşının ilk kıtasının acıklaması

Korkma! Sonmez bu şafaklarda yuzen al sancak;
Sonmeden yurdumun ustunde tuten en son ocak
O, benim milletimin yıldızıdır, parlayacak
O, benimdir; o, benim milletimindir ancak!

Bu kıtada Mehmet Akif Turk Milleti ’ne sesleniyor Umit ve guven iceren sozlerinde:

Ey Milletimi Yurdumuzun duşmanlar tarafından kuşatılmış olmasına bakarak bayrağımız icin endişe etme, korkma Cunku bu topraklar uzerindeki en son ocak sonmeden, en son Turk bu uğurda canını vermeden bayrağımıza kimse el uzatamaz

Rengini şehitlerimizin kanından alan ve şafaklarda bir alev gibi dalgalanan bayrağımız milletimin yıldızı ve bağımsızlık semboludur Gokteki yıldıza el surulemediği gibi, milletimizin yıldızı olan bayrağıma da duşmanlar dokunamaz O Turk Milleti ’nindir ve daima oyle kalacaktır

İstiklal marşının 2kıtasının acıklaması
Catma, kurban olayım, cehreni nazlı hilal,
Kahraman ırkıma bir gul! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz, dokulen kanlarımız sonra helal
Hakkıdır, Hakk ’a tapan milletimin istiklali

Bu dortlukte şair bayrağımıza sesleniyor:

‘ ’Uğruna canımı vereyim, ne olur kaşlarını catma ey hilal kaşlı guzel bayrağım Neden bize dargın ve azarlar gibi bakıyorsun? Seni, o nazlı nazlı dalgalandığın goklerimizden indirmelerine izin vereceğimizi mi sandın? Kahraman milletim hur yaşamak ve seni hur yaşatmak icin cok kan doktu, şu anda da dokmektedir Sen bize kaş catarak, uğrunda yapılan bu fedakarlıkları hice sayarsan, dokulen kanlarımız sana helal olmaz Doğruluk ve adalet icin calışan, Allah ’a inanarak ona kulluk eden İstiklal uğruna canını veren milletimin hakkı bağımsızlıktır, hurriyettir ’ ’

Üst Alt