Son Konu

beden eğitimi oğretmeni nasıl olunur

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Beden eğitimi oğretmeni nasıl olur

TANIM
Calıştığı eğitim kurumunda, oğrencilere beden eğitimi ile ilgili eğitim veren kişidir

GOREVLER
Beden eğitimi konusu ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş duzeylerindeki oğrenci gruplarına, hangi yontemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan oğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir Beden eğitimi oğretmeni, bu program cercevesinde, Eğitim vereceği grubun duzeyine uygun bir calışma planı hazırlar ve bu planı uygulayarak oğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır, Oğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarı duzeylerini artırıcı onlemler alır, Eğitici kol calışmalarında gorev alarak oğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler duzenler, Oğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının cozumune yardımcı olur, Alanı ile ilgili gelişmeleri izler, bunların oğretim programlarına yansıtılması icin ilgililere onerilerde bulunur, Nobetci olduğu gunlerde, okulun duzen ve disiplinini sağlamak uzere gorev yapar, Sınıf oğretmeni olarak, oğrencilerin alan ve ders secmelerine yardımcı olur, yonetimle ilişkilerini sağlamaya calışır

KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ
Yıllık mufredat programı, gunluk calışma planları, not defteri, yoklama defteri, ders kitapları, okul arac ve gerecleri, Gulle, disk, barfiks, ceşitli halatlar, eşofman, spor ayakkabısı, kondisyon geliştirici aletler, ağırlık torbası, ağırlık yeleği , top vb

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ OZELLİKLER
Beden eğitimi oğretmeni olmak isteyenlerin; Ust duzeyde akademik yeteneğe sahip, Spor yeteneği olan, gozel ve ayaklarını eşgudumle kullanabilen, Bedence sağlam ve guclu, spora karşı ilgili ve bu alanda başarılı, Duşuncelerini başkalarına acık bir bicimde aktarabilen, İyi bir oğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine ozen gosteren, Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve cozum yolları bulmaya calışan, Oğrencilerin duygu ve duşuncelerini anlayabilen, Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, yaratıcı kimseler olmaları gerekir

CALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Beden eğitimi oğretmeni, genellikle spor salonunda, bazen okulun bahcesinde ve sınıfta gorev yapar, gorevini genellikle ayakta yurutur Calışma ortamı mevsime gore acık veya kapalı, ama oldukca gurultuludur

CALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Beden eğitimi oğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda beden eğitimi oğretmeni olarak calışabilirler Beden eğitimi dersi dışında, Spor Faaliyetleri ve Milli Oyunlar, Spor İlkyardımı, Halk Oyunları, Spor Yonetimi ve Organizasyon, Spor Psikolojisi gibi derslere girerler Beden eğitimi oğretmenleri, ceşitli spor merkezlerinde, aerobik salonlarında, fitness centerlarda (fazla kilolardan kurtulmak ve duzgun bir vucut icin zayıflama egzersizlerinin yapıldığı yerler ) vb calışabilirler

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi; ceşitli universitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yuksekokulları, Eğitim Fakulteleri, FenEdebiyat Fakulteleri, Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yuksekokullarının “Beden Eğitimi ve Spor Oğretmenliği bolumlerinde verilmektedir

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Soz konusu programa girebilmek icin Oğrenci Secme Sınavında yeterli puan almak ve ozel yetenek sınavını kazanmak gerekmektedir Ayrıca, Spor Bilimleri ve Teknolojileri Yuksek Okulu (Lisans) ile Beden Eğitimi ve Spor Yuksek Okulu ’nu bitirenlerden “Ortaoğretim Alan Oğretmenliği Tezsiz Yuksek Lisans Programını veya “Pedagojik Formasyon Programını başarı ile tamamlayanlar oğretmenlik yapabilirler

EĞİTİMİN SURESİ VE İCERİĞİ
Mesleğin eğitim suresi 4 yıldır Eğitim suresince, Spor Bilgisine Giriş, Basketbol, Voleybol, Hentbol, Atletizm, Spor Fizyolojisi, Spor Masajı, Beslenme, Ozel Oğretim Yontemleri, Eğitim Sosyolojisi vb dersler verilir

BURS, KREDİ VE UCRET DURUMU
Bu programa yerleştirilenler arasından ozel yetenek sınavı puanı en yuksek adaydan başlamak uzere belli sayıda oğrenciye Milli Eğitim Bakanlığı ’nca burs verilmektedir Ayrıca oğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu ’nca verilen oğrenci kredisinden ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının sağladığı kredi ve burs olanaklarından da yararlanabilirler Meslek eğitimini tamamlayan oğrenciler 9 derecenin 1 kademesinden aylıkla goreve başlatılırlar Her yıl oğretim yılı başında eğitim oğretim tazminatı alırlar

MESLEKTE İLERLEME
Universite bunyesinde lisansustu eğitim yaparak akademik kariyer edinebilirler Ayrıca antrenorluk, monitorluk, masorluk ve kondisyonerlik yapabilir, turizm sektorunde animator olarak calışabilirler BENZER MESLEKLER : Antrenorluk, masorluk, kondisyonerlik

DAHA AYRINTILI BİLGİ İCİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Eğitim Kurumları, Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Mudurluğu, Turkiye İş Kurumu Genel Mudurluğu Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bunyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Turkiye İş Kurumu İl Mudurlukleri

Üst Alt