Gebelikte Hangi Pozisyonda Yatmak Gerekir?

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Katılım
13 Nis 2018
Mesajlar
250,366
Puanları
1,075
Yaş
30
Konum
Türkiye
Gebelik döneminde anne adayınının ve bebeğinin daha rahat olması ve bebeğine zarar vermemesi için yatış pozisyonuna da dikkat etmesi gerekir.
Her anne adayı bebeğinin sağlığı için gebelik süresince çok dikkatli olmak zorundadır. Bebeğine zarar vermek istemeyen anne adayları gebelikte nelerin sakıncalı olduğunu öğrenerek bu sakıncalı durumlardan kaçınmalıdır. Anne adayları, gebelik süresince yatış pozisyonlarının da bebeğe zarar verip vermediğini merak etmektedir. Bu konu hakkında yapılan araştırmalar gebeliğin ilk 5 ayı herhangi bir yatış pozisyonun zarar vermediği yönündedir. Yani ilk 20 hafta anne adayı istediği şekilde yatabilir.

Gebelikte En Uygun Pozisyon Hangisidir?

İlk 5 ay yanı 20 hafta sonunda anne adaylarının yatması gereken bir pozisyon vardır. Bu pozisyon sol tarafa yatarak bacakların arasına koyulan bir yastık ile desteklenen pozisyondur. Bu şekilde yatan anne adayları bebeklerine yiyecekleri en iyi şekilde ulaştırır. Ayrıca bu pozisyon anne ve bebeğin konforu için de en uygun olanıdır. Bu pozisyonda yatan annelerin el ve ayaklarında daha az şişme gözlemlenir. Çünkü pozisyonun böbreklerin çalışmasına da katkısı büyüktür. Böbrekler çok daha iyi çalışınca atıklar daha iyi vücuttan ayrıştırılır.

Uyurken insanlar farkında olmadan pozisyonlarını değiştirebilir. Bu durumda korkmaya, panik yapmaya gerek yoktur. Uyanıldığı zaman yine eski sol tarafa yatılan pozisyona dönülmelidir. İnsanlar doğal olarak uykularında değiştirdikleri pozisyonları kontrol edemez. Ancak uykundan uyanıldığında eski pozisyona dönmek yeterlidir. Geçmişte hiç sol yanına yatmayan ya da sırt üstü yatmaya alışık olan bireyler de gebelik dönemlerinde bu alışkanlıklarını değiştirmelidir. Birkaç gün sol tarafa yatarken problem olabilir ancak zamanla mutlaka alışılacaktır. Bu konuda da endişe etmeye gerek yoktur.

Gebelikte Sırtüstü Ve Yüzüstü Yatmak Sakıncalı Mıdır?

Geçmişte sırtüstü yatmaya alışkın olan anne adayları gebelik sürecinde de sırt üstü yatmak isteyebilir,fakat sırtüstü yatmak gebelikte sakıncalıdır; çünkü bu şekilde yatıldığı zaman ağırlık yalnızca bir bölgeye baskı uygular, bu bölge de vücudun alt kısımlarında yer alan damarlardır,bu damarlara aşırı ağırlık etki ederse sırt ağrıları artar. Gebelik döneminde anne adayları zaten sırt ağrıları çekmektedir. Bir de bu nedenden dolayı sırt ağrısı çekmemek için sırtüstü yatılmamalıdır. Buna ek olarak sırtüstü yatıldığı zaman basur problemi de ortaya çıkabilir. Kimi zaman kan basıncında bozulmalar da meydana gelebilir ve dolaşım problemleri de başlayabilir. Tüm bu olumsuzluklardan uzak durmak adına sırtüstü yatış pozisyonu gebelik döneminde tercih edilmemelidir.

Gebelikte yüz üstü yatmak ise doğrudan bebeğe etki eder. Bu pozisyonda bebeğe baskı uygulanır. Sonucunda ise bebek zarar görebilir. Bu nedenle gebelik döneminde yüzüstü yatış pozisyonundan kesinlikle uzak durulmalıdır. Gebelikte en sağlıklı uyku pozisyonu ise sol tarafa yatılan ve bacak arasına yastık ile destek koyulan pozisyondur. Bu pozisyona SOS pozisyonu da denmektedir. Gebelikte isteyen bireyler hamilelik yastığı kullanabilir. Hamilelik yastığı ile daha rahat bir uyku çekmek mümkündür.
 

Benzer konular


Üst