Gebelikten sonra cinsel i̇lişkiye girilir mi

  • Konbuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
admin

admin

Site Yetkilisi
Yönetici
Site Sahibi
Katılım
20 Eki 2019
Mesajlar
57
Puanları
6
Yaş
31
Konum
Adana
#1
Gebeliğin bitmesi ile anne olan ve uzun bir cinsel perhiz yaşayan çiftler için cinsel hayatında başlayacağı düşünülüyorsa yanılıyorlar. İster sezaryen ister normal doğum olsun halk arasında loğusalık dönemi olarak adlandırılan ve 40 gün süren doğum sonu kanamasının kesildiği süre içinde herhangi bir cinsel birleşimde bulunmak doğru değildir.
Bu süre içerisinde kadının döl yatağını koruyan ve iltihap oluşumunu engelleyen yapı kanama nedeni ile etkilendiği ve doğum sonrası daha koruyucu ortam oluşmadığı için mikropların üremesini kolaylaştırarak daha çabuk enfekte olmaktadır.
Hastalık kapmamak ve daha sağlıklı bir cinsel birleşim için bu kanamanın bitmesini beklemek gerekir. Bazı kadınlarda ise bu kanama daha erken bitmekte olup, rahim kendini daha çabuk toparlamaktadır.
Bu durumlarda ise kadın herhangi bir ağrı ve kanaması yoksa cinsel birleşimde bulunmasında bir sakınca yoktur. Fakat bebeğine süt emzirmesi, adet düzenine daha girilmemesi gibi sebeplerden dolayı bu cinsel birleşimde korunma yöntemleri dikkate alınmalıdır.
Doğumdan 25 gün sonra yumurtlama gerçekleşeceği için yeniden hamile kalma riski de taşınmaktadır. Bu açıdan doğum sonrası kordonlarınız bağlanmamış veya rahim içi spiral takılmamış ise kondom veya diyafram kullanılması gerekir.
Kırk sonunda temizlenip kanaması biten kadın için adetleri düzene girmesi beklenemez. Bu zamanla kendini düzene sokacak bir durumdur. Anne emzirdiği süre içerisinde bebek 18 aylık hatta daha da büyük olsa bile adetin olmadığı görülür. Fakat anne bebeği sütten kestikten sonra bu kanamanın olmaması durumunda bir hekime gitmek doğru olacaktır.
Annenin bebeği emzirdiği süre içinde adet görmemesi ise onun yeniden gebe kalmaması anlamına gelmez, bu durum bir risk taşıdığı için istenmeyen bir gebeliğin önlenip annenin sağlığı ve doğan bebeğin gelişimi açısından doğru değildir. Bu süre içerisinde süt emziren anneye uygun doğum kontrol hapları doktora sorularak kullanılabilir.
Diğer korunma yöntemleri de kadından kadına farklılık gösterdiği için en güvenilir olan spiral doğum sonrası hemen takılmalı veya doğumdan 6 hafta sonra kanama durumuna bakılmaksızın taktırılması hamile kalma riskini ortadan kaldıracağı için korkusuzca cinsel birleşimde bulunarak çiftler kendilerini güvende hissederler.
 
Üst