Son Konu

Windows 11 Resmi Olarak İlk Nesil AMD Ryzen İşlemcileri Desteklemiyor

dadaş

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
windows-11-resmi-olarak-ilk-nesil-amd-ryzen-islemcileri-desteklemiyor.jpg

Windows 11 işletim sistemi birinci nesil AMD Ryzen işlemcileri açıkça desteklemiyor. Öte yandan, Coffee Lake neslinden önce yapılmış herhangi bir Intel işlemci için de destek sunulmadığını belirtelim. Yani Ryzen 1000 serisi veya 7. nesil Kaby Lake serisinden (ve altındaki nesiller) hiçbir işlemci Windows 11 için desteğe sahip değil.

Windows 11 için desteklenen Intel ve AMD işlemcilerin listesi uzun ancak maalesef ayrıntılı değil. Yine de bahsi geçen yongaların yeni işletim sistemini çalıştırmanıza izin vermeyeceği anlamına gelmiyor. Yani, Windows 11’i yükleyememek ile yüklemenin tavsiye edilmemesi arasında bir fark bulunuyor. Microsoft’un Windows 11 uyumluluk kılavuzunda  bu “sert zemin” ve “yumuşak zemin” olarak adlandırılmış.

Diğer taraftan, ciddi derecede güçlü donanımlara sahip PC oyuncularına, makinelerinin Microsoft’un yeni nesil işletim sistemini çalıştırma görevine uygun olmadığını söyleyen bir Windows 11 Uyumluluk Uygulaması da bulunuyor. Burada dört yıldan daha uzun bir süre önce piyasaya sürülmemiş herhangi bir işlemciyi kaçırmış gibi görünen uzun bir desteklenen işlemci listesine ile karşı karşıyayız.

Desteklenen işlemci nesil listeleri için Microsoft’un uyumluluk kılavuzunda şunlar söyleniyor:

“Windows 11 için yeni minimum donanım gereksinimleri var. Windows 11’i çalıştırmak için aygıtların aşağıdaki özellikleri karşılaması gerekir. Sert zemini karşılamayan aygıtlar Windows 11’e yükseltilemez ve yumuşak zemini karşılayan aygıtlar bir yükseltmenin tavsiye edilmediğine dair bildirim alacaklar.”

Sert zemin
  • CPU: Çekirdek >= 2 ve Hız >= 1 GHz
  • Sistem Belleği: TotalPhysicalRam >= 4 GB
  • Depolama: 64 GB
  • Güvenlik: TPM Sürümü >= 1.2 ve SecureBootCapable = True
  • Smode: Smode false veya Smode true ve C_ossku (0x65, 0x64, 0x63, 0x6D, 0x6F, 0x73, 0x74, 0x71)
Yumuşak Zemin
  • Güvenlik: TPMVersion >= 2.0
  • CPU Nesli
Bunlara bakıldığında Windows 11’i ilk nesil Ryzen bilgisayarınıza yükleyebileceğinizi söyleyebiliriz.

Üst Alt