Son Konu

Herkesin Hayatını Kolaylaştırması İçin Yapması Gereken 22 Liste

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-fe8da8c9ad284feb3eb58e3f6a21d0ee6e08a163.jpg

Bilhassa organize beşerler listeler yapmaya bayılırlar. Siz organize biri olmayabilir, epeyce dağınık olabilirsiniz. Ancak inanın ufacık bir efor göstererek yapmayı alışkanlık haline getireceğiniz bu listeler, yeri geldiğinde "hayat kurtarıcı" olacaktır!

1. Denemek istediğiniz yemek tanımlarının listesi.

"Akşam yemeğe ne pişirsem?"derdi oluştuğunda bakabileceğiniz bir listeniz olmuş olur. Yeni şeyleri kim sevmez ki hem? :)

2. İzlemek istediğiniz sinemalar listesi.

"Yahu ne izlesem? Normalinde bir sürü şey gelir aklıma, "bunu kesinlikle izleyeyim" derim, artık vaktim var ve ne izleyeceğime dair bir fikrim yok." kederine kesin tahlil.

3. Okumak istediğiniz kitaplar listesi.

Plaja giderken yanınıza alacağınız kitabı bilemediğinizde, şahsî gelişime gereksinim olduğunda, yılın romanları listesi kabardığında, arkadaş tavsiyesi kitaplar çoğaldığında...Akılda tutmak ne kadar güç olacaktır bir düşünün! Liste yapın, bitsin gitsin!

4. İzlemek istediğiniz TV Dizileri listesi.

Mevcut dizilerin mevcut tüm kısımlarını izlediğinizde ve yapacak bir şey kalmadığında, bakacak olduğunuz birinci liste budur!

5. Denemek istediğiniz restauranlar listesi.

"Evde hiç yemek yapasım, bulaşıkla uğraşasım yok. Sevgilimle bu gece kendimize bir düzgünlük yapıp, dışarı yemeğe çıkalım diyoruz. Lakin nereye gitsek? Şu geçen otomobille önünden geçerken gördüğüm yerin ismi neydi? Nerede yiyeceğiz artık? " sorularına ilaç üzere bir liste.

6. Görmek istediğiniz yerler listesi.

Tahminen aklınızda daima Çin Seddi'ni görmek, Özgürlük Anıtı'nın zirvesine tırmanmak falan vardır. Bir sefer bu listeyi hazırlayın, seyahatinizi uygun olduğunda planlamak için motivasyonunuz olmuş olacak.

7. "Gidip görmeden ölmek istemiyorum." dediğiniz ülkeler listesi.

Mesela şöyle yazın :

Fransa'da bir bağdan şarap içmeden ölmek istemiyorum.

İtalya'da makarna yemeden ölmek istemiyorum.

Amsterdam'da kek yemeden ölmek istemiyorum.

8. Yaşadığınız kentte gidilecek yerler listesi.

Bazen burnunuzun tabanındaki yerleri gezmemiş olduğunuzu fark edersiniz. Mesela turist arkadaşlarınızı İstanbul'da gezdirmeye giderken daha evvel hiç Topkapı Sarayı'na gitmemiş olduğunuzu fark edebilirsiniz.Dünyayı gezmek kadar heyecan verici bir liste olmayabilir lakin gelecek Cumartesi kanepeye yığılıp kalmamak için şahane bir planlar dizisi olabilir.

9. Şifreler listesi.

Şayet hepsi farklı farklıysa, tüm hesaplarınızın şifrelerini tutmak imkansız olabilir. Ölümlü dünya, siz tekrar de bir kenara yazıverin şifrelerinizi.

10. Günlük "yapılacaklar listesi."

Bugün tabağınıza gelecek her şeyi göğüslemeye hazır olmak için hoş bir motivasyon. Ayrıyeten yaptığınız şeyin üstünü çizmek kadar tatmin edici bir şey olmayabilir.

11. "Halledildi" listesi.

Günlük başarılarınıza dönüp şöyle bir bakmak ve ne kadar verimli bir gün geçirdiğinizi görmek için ülkü bir yol. Egonuzu güzelce okşar.

12. "Ölmeden evvel yapılacaklar" listesi.

En büyüğünden en küçüğüne, büsbütün deneyimlemek istediğiniz dünyevi her şeyi yazın. Evlenmek, Everest'e tırmanmak, gece denizde çıplak yüzmek vs.

13. Kısa vadede yapılacaklar listesi.

Bu ay neleri ortadan çıkarmak istiyorum?

14. Uzun vadeli planlar listesi.

Gelecek 5-10 yıl içerisinde nerelere ulaşmak, neleri "halletmiş" olmak istiyorum?

15. "Evde kendin yap" projeleri listesi.

Daima o yapmayı istediğiniz askılık, verniklemek istediğiniz çalışma masası, duvarın vakti gelmiş sıvası vb. bunların hepsini bir listeye yazın. "Boş kalmaya" vakit bile olmayacak inanın.

16. Düzeltilecek arızalı şeyler listesi.

Bozuk sifonu onarmak, ya da kırık camı taktırmak vb. üzere önceliklerinizi belirlemek için ülkü bir liste.

17. Süpermarketten alınacaklar listesi.

Muhakkak nokta atışıyla gereksiniminiz olan şeyleri bulmakla vakit kazanmış olmayacak, birebir vakitte ıvır zıvır ve gereksiz şeyleri almaya direnç göstererek paranızı da tasarruflu harcamış olacaksınız.

18. Kıymetli tarihler listesi.

Birilerinin doğum günlerini ya da evlilik yıldönümlerini hatırlamanız emin olun herkesin güzeline gidecektir. Sevdiklerinizle ilgili kıymetli tarihleri not etmeyi ihmal etmeyin. Onların bir gülüşüne değer!

19. Son kullanma tarihleri listesi.

Şayet biraz olsun unutkan ya da başı meşgul bir insansanız, aldığınız tavuk göğsünün SKT'ın ne vakit geleceğini, yoğurdu kaç gün evvel açtığınızı, sütü koklayarak ya da tadarak denemek yerine bu listeyle kolaylıkla hatırlayabilirsiniz.

20. Favori alıntılar, özlü kelamlar listesi.

Bu listeye her baktığınızda ilham almış olacaksınız. Ve ufkunuz her seferinde daha çok genişleyecek.

21. Müteşekkir olduğunuz şeylerin listesi.

Ever bir "şükür listesi" en güç günlerinizde, hayatınızda ne kadar çok teşekkür edeceğiniz şey olduğunu size hatırlatmak için ülküdür.

22. Keyifli eden şeyler listesi.

Üzgün olduğunuzda, çabucak kendinize sunacağınız, gülümsetecek bir kaç memnunluk sebebiniz hazırda bekliyor olacak. :)

Üst Alt