Son Konu

Evde Kolay Ay Çöreği Tarifi (Videolu)

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
evde-kolay-ay-coregi-tarifi-1.jpg

Meskende Kolay Ay Çöreği Tanımı (Videolu) İçin Materyaller

Hamur gereci;
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • Oda sıcaklığında 100 gram eritilmiş tereyağı
  • 1 çay bardağı su
  • 1 yumurta akı
  • 1 paket kuru maya
  • 3 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 tutam tuz
  • 4,5 su bardağı un (un ölçüsü değişebilir)
İç materyal için;
  • 3-4 dilim kek (kakao değilse kakao tozu ekleyelim)
  • 1 su bardağı ince öğütülmüş ceviz
  • Yarım çay kaşığı tarçın
  • 1 çay bardağı kuru üzüm
  • 2 çorba kaşığı
  • 1 çay bardağında bir parmak eksik
  • Süt ( 1 çay bardağından 1 parmak eksik (değişkenlik gösterebilir kıvamına nazaran ek edin)
Üstüne sürmeye;
  • 1 yumurta sarısı
  • File badem

Meskende Kolay Ay Çöreği Tanımı (Videolu) Yapılışı

1. Ay çöreğinin içini hazırlamakla başlayalım :Kekimizi elimizle yahut robotla ufalayalım.
  2. İçerisine tarçın, kuru üzüm, öğütülmüş ceviz, şekeri ilave edelim karıştıralım.
  3. Kekimiz kakaolu değilse kakao ek edelim benim kekim yarısı kakaolu olduğu için bir yemek kaşığı kâfi oldu.
  4. Sütü yavaş yavaş ek edelim çok yumuşak olmamalı bir harç elde etmeyeceğiz koyu macun kıvamında ben çay bardağının yarısından fazla süt kullandım sizde değişkenlik gösterebilir azar azar ek ediyorum ,elinizle koyu macun kıvamında olması gerekiyor (videoda gösterdim ).
  5. Ay çöreğini hamurunu hazırlamak için:Karıştırma kabına oda sıcaklığındaki tereyağı koyalım üzerine ılık suyu ek edelim, ılık süt ek edelim.
  6. Yumurta akını, tozşeker, tuzu ek edelim.
  7. Kuru mayayı ve yavaş yavaş unu ek edip kulak göğsü yumuşaklığında ele yapışmayan bir hamur elde etmemiz gerekiyor.
  8. 4. 5 su bardağı un kullandım ( değişkenlik gösterebilir )ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edeceğiz.
  9. Güzelce yorduğumuz hamuru tezgaha alalım yumurta büyüklüğünde mezeler yapalım.
  10. Bezeleri elimizle o çok ince olmayacak formda çay tabağı büyüklüğünde açalım.
  11. Yapmış olduğumuz kekli harcımız dan ince rulo köfte üzere yapıp hamurun kenara koyalım içeriye yanlışsız yuvarlayalım ay biçimini verelim.
  12. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp, çatalla çizikler yapıp üzerine bademle süsledim.
  13. Evvelce ısıtılmış fırında 180°’de kızarana kadar denetime biçimde pişirelim.
Pastane lezzetinde ay çörekleri hazır.

Çok lezzetli artan keklerinizide değerlendirebileceğiniz.

Bir ay çöreği tanımı.

Bu ölçülerle hoş olmaması imkansız.

Deneyen herkese afiyet olsun ❤️.

Üst Alt