Son Konu

Kaz Dağları'nda 350.000 Ağaç Yok Edilmişti: Bakan 'En Hızlı Şekilde Ağaçlandıracağız' Dedi...

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-c558a241368549ba1cc2a859cb00204dae035490.jpg

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kanadalı Alamos Gold şirketi tarafından Çanakkale'nin Kirazlı köyünde yürütülen altın madeni projesi nedeniyle 350 bin ağacın kesildiği Kazdağları'nın en süratli halde ağaçlandırılacağını söyledi. 

Bakan Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen '2020 Yılı Yeşilin EN'leri Ödül Merasimi'ne katıldı.

Bakan Pakdemirli'nin konuşmasının akabinde ödül merasimine geçildi. "En Faal Orman Gönüllüsü" mükafatını almak için sahneye gelen sanatçı Haluk Levent, Kazdağları'nda tahrip edilen alanın fotoğrafını göstererek, "Sayın Bakanımız daha evvel bir kelam verdi ve yerine getirdi. Ona teşekkürlerimizi sunduk. Artık bu mükafatı hak etmem için Kazdağları'nda Kiraz Balanlı halkından geliyorum. Buradaki firmanın yetkilerine son verdi Sayın Bakanımız. Bizler teşekkürlerimizi ilettik. Lakin dedim ki 'bu mükafatı hak etmem için şuraların ağaçlandırılması muştusunu ne vakit verebiliriz" dedi.

Bunun üzerine Bakan Pakdemirli, "En süratli formda buralar ağaçlandırılacak, hiç merak etme" karşılığını verdi.

Bakan Pakdemirli, ağaçlandırma çalışmalarında Haluk Levent'in çalışmasını da istedi. Akabinde öteki ödül kazanan şahısların mükafatları takdim edildi.

Ne olmuştu?

Kanadalı şirket Alamos Gold, Kazdağları'nda siyanürlü altın aranması için yaklaşık 350 bin ağacı kesmişti. Alamos Gold'un müsaadeleri iptal edilmesine rağmen, konteynırlarının çıkarılması için 1 yıl müddet verilmesine çevrecilerden büyük reaksiyon gelmişti.

Üst Alt