Son Konu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye'nin Otomobilinde İlk Seri Üretim Araçları 2022’De Banttan İndireceğiz

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-1bfd7f1f22dfabc31c20b24fc4b216c4dfd554f5.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Arabası Projesinin tüm süratiyle devam ettiğini belirterek, "İnşallah birinci seri üretim araçları 2022 yılı sonunda banttan indirmeyi istek ediyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ford Otosan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 'Gelecek Vizyon' toplantısına katıldı. Erdoğan, Ford Otosan ile Ford Avrupa ortasında yapılacak satın alma mukavelesinin imza merasimiyle Türkiye'yi global rekabette ileriye taşıma, teknoloji ve üretim üssüne dönüştürme yolunda değerli bir adım daha atacaklarını kaydetti. Erdoğan, "Bugünkü imza merasimi devletimizin yatırımlarla ilgili kuşatıcı ve destekleyici halinin en hoş örneğidir" dedi. Ford Otosan’ın yüzde 70’e varan yerlilik oranı, yüzde 90’ı bulan ihracat oranı ile ülkenin kalkınmasında çok kritik bir yer oynağını belirten Erdoğan, "Türkiye otomotiv endüstrinin elektrikli ve ilişkili araçlarla dönüşmesini sağlayacak bu yatırımla Ford Otosan araştırma geliştirme, ihracat ve katma bedel tesiri 10 yıla yayılacak büyük bir vizyon ortaya koymaktadır. Proje tamamlandığında Ford Otosan’ın 440 bin olan üretim kapasitesi, 650 bine yükselecek, Kocaeli’nde üretilip Avrupa’ya ihraç edilen araçlarla Türkiye’nin liderliği daha da perçinlenecektir" ifadelerini kullandı.

'ÜRETİM MERKEZİ TÜRKİYE OLACAK'

Erdoğan, kurulacak tesiste yalnızca dizel ve akaryakıtlı araçlar değil kullanımı giderek yaygınlaşan elektrikli araçlar ile batarya üretiminin de yapılacağını vurgulayarak, "Bu halde 130 bin adetlik bir batarya kapasitesi ülkemize kazandırılacak. Yatırım sayesinde geleceğin otomotiv endüstrisinde elektrikli ve temaslı ticari araçların da en büyük üretim merkezi Türkiye olacaktır. Yatırımla bölgede direkt 3 bin kişilik ek istihdam oluşacak, Ford Otosan’ın toplam istihdam sayısı böylelikle 15 bini aşacaktır. Bu yatırımın yan endüstriye önemli katkılar yapmasını, burada ek 15 bin kişilik dolaylı istihdam gerçekleştirmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Yatırımın tıpkı vakitte Türk mühendislere elektrikli araçlar ve batarya konusunda, tasarım geliştirme ve yazılım üzere alanlarda önemli kabiliyetler de kazandıracağına inandığını belirten Erdoğan, "Türkiye'de yatırım yapan yerli ve milletlerarası şirketlere her gün yenilerinin eklenmesinin gerisinde son 18 yıldır uyguladığımız teşebbüsçü dostu siyasetler bulunuyor. Hayata geçirdiğimiz ıslahatlarla yatırımcılar ortasındaki yerli-yabancı ayrımını ortadan kaldırarak herkes için cazip bir yatırım iklimi oluşturduk. Özel bölümü kalkınma gayretlerimizin lokomotifi haline getirmek için firmalarımıza gereken her türlü teşviki sağladık" sözlerini kullandı.

Erdoğan, imalat endüstrisinin geçen yılın 4'üncü çeyreğinde 10.5'lik büyüme ile GSYH'ya en çok katkı sağlayan kesim olduğunu belirterek, "G-20'de sanayi üretimi en çok artan devletler ortasında yer aldık. Sanayi dalı salgın kurallarında 337 bin ek istihdam oluşturarak muvaffakiyetini daha da perçinledi. Bu süreçte otomotiv dalımız de 25 milyar dolar üzerine ihracat yaparak dış ticaretimizdeki önder pozisyonunu sürdürdü. Geçen yıl, 5 kıtada 180 ülkeye 900 binin üzerinde taşıtın ihracını yaptık. Salgın problemlerine karşın 2020’de yakaladığımız bu ivme 2021'e güçlü başlangıç yapmamızı sağladı. Ocak 2021'de sanayi üretim endeksimiz yıllık bazda yüzde 11,9 aylık bazda ise yüzde 1 arttı. İhracatımız da birebir periyotta yıllık yüzde 2,3 aylık bazda yüzde 1,6 yükseldi. 2021 yılını salgınla çabayı zafere taşıdığımız orta vadede nitelikli büyümeye girdiğimiz bir yıl olarak kıymetlendiriyoruz. 2021’i salgınla çabayı zafere taşıdığımız ve orta vadede nitelikli büyüme devrine girdiğimiz bir yıl olarak kıymetlendiriyoruz. Coğrafik pozisyonu, güçlü alt yapısı, şoklara karşı kazandığı dirençle Türkiye’nin Kovit-19 sonrası yine şekillenecek global sistemde hak ettiği yeri kesinlikle alacağına inanıyoruz" diye konuştu.

Bir yandan Ford'un Kocaeli'nde yaptığı üzere yaratımları teşvik ederken bir yandan da yerli marka geliştirerek rekabetçi bir iklim oluşturmak istediklerini söyleyen Erdoğan, "Türkiye önüne serilen tarihi fırsat penceresini kaçırmamak gayesiyle başlattığımız Türkiye’nin Arabası Projesi tüm süratiyle devam ediyor. İnşallah birinci seri üretim araçları 2022 yılı sonunda banttan indirmeyi istek ediyoruz. Elektrikli, kontaklı otonom araç üretiminde önümüzdeki 10 yılda Avrupa’da önder, dünyada ise birinci beşte olmayı hedefliyoruz. Bunun yanında tartı verdiğimiz bir öteki alan da batarya modül, paket ve hücre yatırımlarıdır. Türkiye’nin dünyanın kıymetli batarya üretim merkezlerinden biri yapmakta kararlıyız" diye konuştu.

Yerli yahut yabancı bilim beşerlerine davette bulunan Erdoğan, "Araştırmalarına Türkiye'de devam etmeye açtığımız davetlere başvurmaya, ülkemizin sunduğu fırsatlardan istifade etmeye davet diyorum" dedi.
Haberin Tamamı İçin:

Üst Alt