Son Konu

Hata yapma korkusu!

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kusur dediğiniz şey nedir? Bilgisizlik, yalnış yerine getirmek, aptallık, terslik mi? Eğer kusur sözkonusu olunca böyle, veya buna aynı şeyler aklınıza geliyorsa ya daha çoook hatalar yaparsınız, ya da hata yapmamak için kendinizi olduğunuz yere hapsedersiniz

Oysa hatalar bize gelişme fırsatı tanır, bizi geliştirir, çok şey öğretir Ben bu yüzden hatalarımı seviyorum Bir kusur yaptığımda aklıma birincil gelen şey '' ihtiyacım olan hangi bilgi gizli bu paketin içine?'' diye soruyorum kendi kendime İhtiyacım olan bilgiyi alır almazda bir rahatlama oluyor içimde ve '' bundan böyle tekrar önüme bakıp, yeni bilgimle daha iyi ilerleyebilirim'' diye düşünüyorum

Herkesin hata yapabileceğini, herkesin hata yapma özgürlüğünün olduğunu kabul etmek daha zevkli kılıyor yaşamı Hiç düşündünüz mü Dünyada en çok ve en büyük hataları kimler yapmıştır ? Kahramanlar, liderler, bilimadamları, sanatçılarGerçekte insanın başarısı arttıkça hataları da büyür Hatalar bize neyin olmayacağını gösterirken bununla birlikte neyin olacağını da gösterir Gönülsüzce hata yapıp birisinin kalbini kırdığınızda karşınızdaki insanın nasıl kırıldığını öğrenirsiniz Sınavdan istemediğiniz sonucu aldığınızda o derse daha fazla çalışmanız gerektiğini öğrenirsinizÖnemli olan hatalardan dürüst dersi dışlamak ve yeniden benzer hatayı tekrarlamamaktır İkinci kere benzer hatayı yekrarlamak yanılmak değil başka bir şey olur

Etrafınıza bakın ve herkesin hatalar yapabildiğini görün Bu insanların hayatı öğrenme şeklidir Kimse kusur yaparken hata yaptığının farkında olan değildir Sadece yaptığı davranışın sonucunu bütünüyle kestirememiştir Hala size rahatsızlık veren bir hatanız varsa şöyle düşünün; zihninizde, hatayı oluşturan davranışınızı yapmadan önceki vakit dilimine gidin Sizi bu davranışa iten neydi? Bu sonucu alacağnızı bilseydiniz yapar mıydınız? Davranışın size getirdiği sonuçtan olumlu bir data alsanız bu bilgi ne olurdu? Bu şekilde bir tanımlama yaptığınızda hatanıza yüklediğiniz manâ değişecek ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz

Daha önce yaptığınız hatalarınız için kendinizi affedin Başkalarını da yaptıkları hataları için affedin Zaten cümbür cemaat hatasının sonucuyla hatasının bedelini ödüyor, ikinci bir cezaya gerek değil Kusur dünyayı öğrenme şeklimizidir Düşünsenize hiç hata yapmasaydık konuşmayı ve yürümeyi de öğrenemezdik İhtiyacınız olan tek şey hataya karşısında olan bakış açınızı değiştirmek

Kendinize hata yapma ve hatalardan öğrenme izni verin

Sevgiyle ilerleyin

Kaynak: Özlem Bıyıklıoğlu NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu

Üst Alt