Son Konu

Erkeklere doğum kontrol hapı...!

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Edinburg ’da yapılan bir araştırmaya kadar, dinç sperm üretmek için yeni bir gen bulunmasıyla, erkeklere özel bir doğum denetim hapı olası olabilecek
Kobaylar üzerinde yapılan araştırmalara göre, spermlerin üretilmesinin son aşamasında önemli olan Katnal1 adlı bir gen bulundu

PLos Genetics adlı yayın organında bulunan araştırmada görev bölge uzmanlar, bu yeni geni durduracak bir ilacın gebelikten koruyucu önlem olarak kullanılabileceğini açıklama ediyor
Doğum kontrol uzmanları, böyle bir hapın tıp dünyasında zorunlu olduğuna dikkat çekiyor
Erkeklerde doğum teftiş yöntemi büyük oranda prezervatif ya da kısırlaştırma yöntemiyle sağlanıyor
Kısırlık Arayışı
İskoçya'daki Edinburg Üniversitesi Üreme Sağlığı Merkezi'nde yapılan araştırmada erkeklerde kısırlığın sebepleri bulunmaya çalışıldı
Uzmanlar kobaylarin kalıtımsal kodlarıyla oynayarak, kısırlaşanları tanı ettiler daha sonra genetik şansın dönmesi sonucu değişime uğrayan kobayların, yeni bulunan bir genden dolayı kısır olduğu ortaya çıkarıldı
Genin proteine aynı özellikler taşıdığını keşfeden uzmanlar, protein olmadan sperm gelişiminin tamamlanamadığını ve vücudun spermi dışarı atmadığını açıkladılar
Uzmanlar, erkeklere daimi hasar vermeden sperm üretmeyi geçici olarak durdurmanın yolunu arıyorlar
Araştırmacılardan Hekim Lee Smith, 'Yapılan deneylerde, bu gen amaç alınarak hormonal olmayan bir doğum denetim hapı üretilebilir' dedi
Doktor Smith, bu genden üretilecek bir hapın yalnızca spermin son yaradılış evrelerini teftiş edeceğini, oysa spermin ilk gelişimini ve büsbütün üretimini etkilemeyeceğini söyledi
Proteinler zaten hücrelerin içinde yaşadığı için böyle bir hapın üretilmesinin oldukça baskı olduğunu ekleyen Doktor Lee Smith, proteinle birlikte etkin olacak başka birşey bulunmaya çalışmasının, daha basit bir maksat olduğunu belirtti
'Kutsal tahsis'
Sheffield Üniversitesi androloji öğretim görevlisi Dr Allan Pacey ise, erkekler için hormonal olmayan bir hap aramasının yıllardır sürdüğünü ve bunun kutsal bir görev haline geldiğinisöyledi
Pacey, erkekler için hormonal olmayan bir doğum denetim hapı üretilmesi için, moleküler hedefin, testislerdeki sperm ya da sperm üreten diğer hücreler olması gerektiğini ifade etti
Bu hedefe ulaşılamadığı takdirde, diğer hücreli ve dokularda istenmeyen bağlı etkiler görülebileceğini ve bunun güvenli olmayan olabileceğini de bildiren Dr Allan Pacey, Edinburg Üniversitesi'nde yapılan araştırmanın, erkekler için doğum denetim yöntemleri açısından heyecan verici bir gelişme olduğunu; bununla beraber erkeklerde kısırlık sorununa da ışık tuttuğunu bildirdi

Veteknoloji Sıhhat

Üst Alt