Son Konu

Soylu'nun 'Gara'ya Gitti' Dediği HDP'li Dilan Taşdemir Hakkında Soruşturma

yasuo

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-6a988c7ea8b4c86bff40fd5c8a56bcd1a816dbbd.jpg

Gara operasyonuna ait Meclis'te yaptığı açıklamada 'HDP'li bir vekilin Gare'ye gittiğini biliyoruz" diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, o ismin Dilan Dİrayet Taşdemir olduğunu açıkladı. Taşdemir, Soylu'nun iddiasını "Bunun kocaman bir palavra ve iftira olduğunu göstereceğiz" sözleriyle yalanlarken Taşdemir hakkında "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan soruşturma başlatıldı. 

TBMM'deki Gara konuşmasında "Gara'ye giden HDP'li bir bayan milletvekili var" diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, açıklamasını televizyon ekranından yaptı. 

A Haber'e konuşan Soylu, 2017'de teslim olan bir PKK'lının anlatımlarına dayanarak bu ismin HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir olduğunu söyledi.

"Aslında öbür milletvekilleri de var" diyen Soylu'nun mevzuya dair açıklamaları özetle şöyle: "2017’de terör örgütüne katılan biri, bizim iknamız sonucu geldi Türkiye'ye, adalete teslim oldu. Bunlar geldiği vakit terör örgütlerinin korkusu, bizim bu şahıslarla yaptığımız mülakatlardır. Bu mülakatlarda, bizim de daha evvel tespit ettiğimiz ve bununla teyit ettiğimiz bir süreç oluşuyor. 2017 yılında birinci evvel Nusaybin ve Kızıltepe’ye geliyor, toplumsal medyadan tanıştığı birisinin ikna etmesiyle birlikte terör örgütüne katılmayı kabul ediyor. Akabinde çabucak kendisine bir telefon numarası veriliyor, onu da söyleyeceğim HDP Siirt eski milletvekili Hatice Kocaman’a ilişkin.

Kocaman’ı arıyor diyor ki; ‘terör örgütüne katılmak istiyorum, sizin telefonunuzu bana verdiler.’ Dediği şey şu: 'Benim başımı belaya mı koyacaksın. Telefonda bu türlü şeyleri konuşma. Şuraya gel.' Onun konutunda kalıyor. Akabinde onun yol göstermesiyle terör örgütüne katılıyor. Gara’da eğitimlerini alıyor. En nihayetinde Gara’dan Mahmur’a gidileceği söyleniyor. Gara'dan birisiyle birlikte otomobile biniyorlar. Yanındaki diyor ki 'bunu tanıdın mı?', 'Hayır tanımadım' deyince bu Dilan Dirayet Taşdemir, HDP Ağrı milletvekili diyor.

"Başka milletvekilleri de var" 

Gara’da karşılaştığı milletvekili ise daha yeni, bu 2017’de olan bir olay. Aslında bildiğimiz öbür milletvekilleri de var, size bir cümle daha söyleyeyim. Bu terör örgütünün yukarısındakiler Kandil’e Avrupa derler, kendi ortalarında geliştirdikleri kod isimleri."

"Yalan ve iftira olduğunu göstereceğiz"

Öteki taraftan Bakan Soylu'nun açıklamasına Twitter'dan karşılık veren Taşdemir şu tabirleri kullandı: "Bu ülkenin İçişleri Bakanı güya bir kişinin anlatımlarına dayanarak ismimi veren bir açıklama yaptı. Bunun kocaman bir palavra ve iftira olduğunu göstereceğiz."

Taşdemir hakkında "örgütü üyeliği" soruşturması başlatıldı

Anadolu Ajansı'nın bu sabah verdiği habere nazaran Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Dirayet Dilan Taşdemir hakkında "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan soruşturma başlatıldı.

Üst Alt