Son Konu

Raspberry Pi 4 Üzerinde Windows 11 Çalıştırıldı

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
windows-11-raspberry-pi-4-ile-calistirilabiliyor.jpg

Raspberry Pi 4 ile Microsoft’un yakında çıkacak olan Windows 11 işletim sisteminin çalıştırabileceği keşfedildi. Raspberry Pi genellikle Linux işletim sistemi ile ilişkilendiriliyor ve diğer daha hızlı işletim sistemlerinin grafik yoğunluğu ile başa çıkmakta sorun yaşayabiliyor. Resmi olarak, cihazlarında daha yeni Windows işletim sistemleri çalıştırmak isteyen Pi kullanıcıları, Windows 10 IoT Core ile sınırlandırılmış durumda. Bu, Windows 10’un kırpılmış bir sürümü. Tom’s Hardware ile YouTube kanalı leepsvideo, Windows 11 Insider Önizleme sürümünü bir Raspberry Pi 4’e başarıyla yüklemiş durumda.

Raspberry Pi 4’ün 64-bit Broadcom BCM2711B0 4 çekirdekli, 4 iş parçacıklı A72 işlemcisi (ARMv8-A) 1.5 GHz maksimum frekansa çıkabiliyor. Windows 11 uyumluluk detayları, başlangıca göre bazı düzenlemeler gördü. Öte yandan, minimum gereksinimler hala TPM 2.0 çipi veya fTPM gerektiriyor.

Windows 11’i bir Raspberry Pi 4’te çalıştırmak için sistem gereksinimleri oldukça sınırda. Bundan dolayı da YouTube videoları yalnızca 480p’de çalışıyor gibi görünüyor. Yine de yeni sürümün en azında Windows 10’u çalıştırmaya yönelik geçmişte yapılan tüm girişimlerden daha iyi çalıştığı söyleniyor.

Son Windows 11 yapısının Pi’ye uygun olup olmayacağını ise zaman gösterecek. Günümüz ile Windows 11 çıkış tarihi arasında çok şeyin değişebileceğini unutmamak gerekiyor.

Üst Alt