Son Konu

Korsanların Kaçırdığı Gemici Korku Dolu Anları Anlattı: 'Her Gün Birini Öldüreceğiz'

yasuo

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-fa2a375c35b0f8775b0d03511e56579ca1a48c26.jpg

Nijerya açıklarında kaçırılan 'Mozart' isimli gemide bulunan 15 gemiciden biri olan Erdi Akman, yaşadıkları endişe dolu anları anlattı. Korsanlar tarafından tutuldukları adada başlarında daima silahlı adamların beklediğini söyleyen İzmirli gemici Akman, korsanlar gemiye girdikten sonra mürettebatın birbirleriyle helalleştiğini söyledi.

Nijerya açıklarında, Gine Körfezi'nde seyir halindeki' Mozart' isimli Türk konteyner gemisi, geçen 24 Ocak'ta korsanların saldırısına uğradı. 15 mürettebat korsanlar tarafından esir alınırken, yapılan teşebbüslerin akabinde gemiciler, 21 gün sonra yurda döndü. Bir gemici ise korsanlar tarafından vurularak, ömrünü yitirdi. Gemide vazifeli olan İzmirli gemici Erdi Akman, yaşadıklarını şöyle anlattı:

'Kımıldayın, bağırmayın diye komutlar verdiler'

Botla yaklaşık 10 saatlik bir seyahat yaptıklarını belirten Akman, "Bize daima, 'Kımıldamayın, bağırmayın' üzere komutlar verdiler. Daha evvelki kaçırmaları bildiğimiz için bir sonraki adımı daima düşündük. Zira birkaç farklı kaçırma formülleri var. Daha evvel gemiyi kaçırma, işçisi kaçırma yahut işçiden kimilerini kaçırma üzere olayları yaşandığını biliyoruz. Onlar 15 kişiyi almayı seçtiler. Kaptandan şirketin bağlantı numaralarını istediler. Bizi bindirdikleri botun içi akaryakıt doluydu ve 10 saat yolumuz olduğunu söylediler. Çok uzun bir yolculuktu" diye konuştu.

Birinci 5 gün korsanların kimseyle bağlantı kurmadıklarının altını çizen Akman, "Nehir üzere bir yere soktular lakin nasıl bir yer olduğunu bilmiyoruz. Zira başlarımızı eğmemizi söylediler. Onların bize söylediğine nazaran bir adaya gittik. 21 gün brandadan yapılmış bir kulübede yaşadık. Çok ufak bir yürüme alanımız vardı. Başımızda daima silahlı adamlar bekliyordu. Beş gün boyunca hiçbir biçimde şirketle bağlantı kurmadılar. Ailelerimiz de bu süreçte bizden haber alamadılar. Beşiinci günün sonunda korsanlar, şirket yetkilileriyle bağlantı kurdu ve 5 gün içinde bir kişiyi öldüreceklerini söylediler. O cümleyi duyduktan sonra bizim için dehşetli süreç başladı. Daima pazarlık yapılıyordu. Son 10 gün kala başkanları çok hudutlu bir biçimde geldi. Daima bağırıp, havaya ateş ediyordu. Bize, 'Şirketle görüşeceksiniz. Zira bizimle muahedeye yanaşmıyorlar' dedi. Bu sırada herkesin başında silahlı korsanlar vardı. Önderleri şirketi arayıp, 'Para yatmazsa bugünden itibaren her gün birini öldüreceğim' dedi. Tabi bunu duyunca büyük bir endişe yaşadık. Birkaç gün içinde de haber geldi ve kurtarıldık. Evvel bizi teslimat noktasına getirdiler. Para transferinin akabinde 'Gidebilirsiniz' dediler" dedi.

'Olayın şokunu atlatamadık'

Adada korsanların kendilerine su, makarna ve pirinçten öbür bir şey vermediğini belirten Akman, "Korsanlar içeri girdikten sonra her şeye hazırlıklıydık. Bir arkadaşımızı kaybettik. Adada psikolojimiz aslında olağan değildi. Başınızda daima eli silahlı adamlar var. Daima bir

mevt korkusu yaşıyorsunuz. Kendi ortamızda konuşup birbirimizi motive etmeye çalışıyorduk. Ancak ailelerimizin ne durumda olduğunu bilmiyorduk. Lakin en fazla tedirginlik yaşadığımız anlar, birinci olarak korsanların saklandığımız yere gelmesi, oburu de pazarlık sırasında her gün bir kişiyi vuracağını söyledikleri vakitti. Adada bize makarna ve pirinç verdiler. Yemeğimizi kendimiz yapıyorduk. Onların sularını içme bahtımız olmadığı için su gereksinimimizi karşıladılar. Orada en büyük tehditlerden biri de sıtmaydı. Bunun yanı sırada kimi korsanlar kente iniyorlardı. Bu yüzden koronavirüs tehdidi de vardı. Adada yılanlar, örümcekler ve enteresan böcekler vardı. Bedenimizin her yerinde ısırıklar vardı" sözlerini kullandı.

Fanatik Göztepe taraftarı olduğunu belirten Akman, kendisine ilişkin olan Göztepe tişörtünü bir korsanın üzerinde gördükten sonra geri istediğini belirtip, "Hayatımın da her anında Göztepe vardır. Gemide de yanımda Göztepe tişörtüm vardı. Bir gün adada korsanların birinin üzerinde tişörtümü gördüm. Yanına gidip, 'Onun senin için maddi pahası yok lakin benim için manevi pahası var. Geri verir misin?' dedim. O da 'Bakarız' diyerek geçiştirdi. Adadaki son günlerimde getirip verdi. Ben de geri aldım, Göztepe armasını orada bırakmadım" dedi.

Yaşadığı olayın akabinde tekrar denize açılıp açılmama konusundaki kararın yalnızca kendisine ilişkin olmadığını kaydeden Akman, "Havalimanında ailem beni karşılandığında herkese uzun uzun sarıldım. Birinci olarak birine bir şey olup olmadığını sordum. Sonrasında tüm akrabalarımla tek tek görüştüm. 21 günün tüm acısını çıkardım. Onlara kavuştuğum için inanılmaz memnundum. Hiçbir denizcinin 'Mesleği bırakıyorum' diyeceğini sanmıyorum. Zira bizim mesleğimiz tutkudur. Lakin tekrar gemiye gittiğimde birebir kaygıyı tekrar yaşayıp yaşamayacağımdan emin değilim. Aslında bunun kararını da eşlerimiz ve ailelerimiz verecek. Onların kararları doğrultusunda biz de bir yol çizeceğiz. Şimdi yaşadıklarımın şokunu atlatamadım. Bilhassa geceleri hem eşim hem ben tam manasıyla rahat uyuyamıyoruz. Vakitle geçeceğini düşünüyorum" diye konuştu.

Üst Alt