Son Konu

Akıllı Telefon Piyasasında Neler Oluyor?

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bir vakit önce arkadaşlarım bana gelip telefon tavsiyelerimi öğrenirlerdi Yani ben şunu istiyorum ne alayım diye başlar tavır daha sonra telefon piyasasını bir tur hatmedip cevabımı verirdim Derhal ise “Ben şu özellikleri istiyorum, ne alayım? sorusunun sonunda ne ben cep telefonu piyasasını şöyle bir hatmedebiliyorum ne de karşımdakinin bu konuşmayı dinleyecek mecali kalıyor Kalsa bile artık telefon almaktan tiksiniyorlar İşler o ülkü geldi oysa artık karşındaki insana nokta atış telefon tavsiyesi vermek için doktora gerçekleştirmek gerekecek
Neyse, insanların canlarını konuşmalarımda sıktığım gibi antre yazısını da uzatarak sıkmayayım
Akıllı telefonların birincil popüler olduğu günler hala dün gibi aklımda İşlemci hızı falan bilmezdik Yalnızca kamera 1 MP ’den 1,3 MP ’e yükselirdi ve bu üstteki model olurdu Derhal ise 4 çekirdeklerden mi bahsetsek, 2 GB RAM ’lerden mi, GPU donanımlarının testlerinden mi yoksa kablosuz şarj, NFC gibi özelliklerden mi bahsetsek İşler böylece karıştı ama iki telefonu kıyaslayabilmek için artık benzer markadan çıkması gerekir ışık halkası geldi Hatta ara sıra benzer markadan iki cihazı bile kıyaslayamıyorsunuz Benzer marka, aynı mahsul birbirinden bambaşka olabiliyor Mesela Samsung ’un Çin pazarına öbür özelliklerde Note II ’yi çıkarması gibi veya S3 ’ün LTE versiyonun 2 GB RAM ’e sahipken diğer cihazların 1 GB RAM ’e sahip olması gibi

Hele bu durumda bundan başka piyasaya tavuk yumurtlar gibi mahsul çıkaran Sony, HTC ve LG ’den bahsetmek gerekir Daha bir modeli elimize alamadan diğerinin duyurusu yapılıyor Hatta One X ’i “X+ diye bile piyasaya çıkarıyor HTC Sony ise ne yaptığı belirsiz ve aklı karışık bir firma Nerdeyse 8 – 10 aydır çıkardıkları tüm modeller birbirlerine epeyce yakın özelliklerde ve bir türlü amiral gemisine karar veremedikleri bir durumdalar 8 ay önce çıkan Xperia S ’in donanımını geçmeyen ama fiyatını geçen ürünler çıkarıyorlar oysa Android dünyasının güncelleme (daha doğrusu güncellenememe) gerçeklerine bakınca uzun ömürlü olmayacağı kesin cihazları çıkarıyorlar Çift çekirdek ve 1 GB RAM ile amiral gemisini 2019 ’ün başına içten çıkarırsan Sony, üzgünüm ama Android dünyasında tutunamazsın Bunun yanına LG ne meslek yapıyor o hiç anlaşılmaz durumda Bir türlü yüksek donanımları çıkarsa da hatta ilk başa da oynasa tutunamadı oralara Niçin bir tane tasarım ve teçhizat ortalaması bir telefonu ele alıp da ona yüklenmiyorsun da…
İnsan düşündükçe aklı o kadar karışıyor ki… Bir türlü cümlelerin sonunu getiremez ışık halkası geliyorsunuz Hele derhal Full HD ekranlar çıktı 5 ekranda 1920×1080 ekran Ve bunları beslemesi olasılıkla yetersiz kalacak 2000 mAh çevresindeki cılız bataryalar Bu cihazları bölge değiştirilemeyen batarya tasarımları yüzünden yanlarında UPS ’mi gezdirmek zorunda kalacaklar acaba? Yahut yeniden kablosuz yük ünitelerinin olmasını mı bekleyecekler? Bir kafeye gidiyorsunuz bir nehir söylüyorsunuz Akarsu gelene değin telefonu kafedeki masanızın özel kısmına koyuyorsunuz Burası kablosuz şarj özellikli bir kısım Işlenmiş, bu kafeler baştan olacaksa 1920×1080 ekranları can atarak alırım
Peki, Blackberry nerede? Oda sanırım fiyatları konusunda topladığı o kendi kitlesini üzdü bundan başka Android ve iOS savaşına yanıt veremedi galiba Yahut RIM beğenimi ve sempatimi topluyordu ki ama onları topladı bu zamana değin Param hala cebimde Lakin Blackberry 10, Lumia 920 gibi kurtarıcı gözüyle firmanın umutlarını bağladığı bir mahsul

Üst Alt