Son Konu

Doom-3 -İnceleme Yorum Köşesinde-

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Doom 3
Herkesin merakla beklediği Doom 3 sonunda çıktı En çok beklenen iki oyundan biri olan Doom 3 (diğeri Halflife 2) adından belli olduğu gibi Doom serisinin son oyunu ki bu seri bilgisayar oyunları tarihinin en önemli basamaklardan biridir First Person Shooter dediğimiz türün ilk örnekleridirler, hatta bu önemin en iyi kanıtı çoğunlukla FPS yerine ‘Doom türü’ denmesidir Şimdi serinin son oyuna gelelim En başta grafikler daha önce bolca internette okumuş olduğunuz gibi harika, sesler müthiş fakat Doom 3`ün eksik kaldığı yönlerde yok değil ayrıntılara geçmeden önce çok tartışılan konuya açıklık getirelim; oyun en az 15 Ghz İşlemci, 384 MB Ram , Geforce 3 (Ati Radeon 8500) üstü ekran kartı bir de ilginçtir işletim sistemi olarak sadece Windows XP yada 2000 istiyor Unutmayın bunlar oynamak için gereken sistem yoksa o süper grafikleri görmek için Ati Radeon 9600XT ve üstü bir kart gerekir Tabi söylemeden geçemeyeceğim bu minimum sistem konfigürasyon tartışması o kadar uzadı neredeyse oyun hakkındaki diğer tüm konuları geçti

Daha çok Doom3 Resmi için Tıkla

Oyuna geçersek, oyunun ilk ve tek eksikliği hikayesi Basitçe anlatırsak Doom 3`ün konusu Doom 1 ile aynı, tabi kaç kişi Doom 1`in hikayesini bilir o şüpheli; çünkü o zamanlarda çoğu oyuncu oyunun hikayesini anlatan yazıları okumazdı (yada okusa da anlamazdı Gülücük) Bu nedenle konuyu özetlersek,(iki nokta eklendi anlam düşüklüğü düzeltildi) Bir asker olarak Marsta Union Aerospace Corporation`unun üssüne yollanıyoruz ki bu üstte gizli deneyler yapılmaktadır Bu deneylerden birinde sorun çıkar ve insanlar zombiye dönerken, ortalığı garip görünüşlü canavarlar dolduracaktır Bu karmaşada hayatta kalmış birkaç kişiden birisi de sizsinizdir Tabi hikaye gibi canavarlar da Doom 1 dekilerle aynı Görüldüğü gibi Doom 3`ün konusu biraz fazla klişe Ayrıca oyunda ilerlerken bile hikaye ile ilgili pek bir şey anlatmaması oyuncuyu oyuna pek ısıtmıyor Tabi siz hikayeden bana ne ben sadece savaşmak istiyorum diyorsanız sizin için hiçbir sorun yok

Pekala bu hikaye ve ısınma mevzuna örnek verip daha açıklayıcı olursam; ikinci bölümde sizi bir kaç askerle buluşmamız için yolluyorlar fakat siz bir bölüm ilerledikçe onlar da bir ilerdeki bölüme ilerliyorlar ve tam 6 bölüm kovalamaca sürüyor, fakat başlangıçtan beri biliyorsunuz ki o askerleri canlı bulma şansınız yok Şimdi bu bilgiyle insan nasıl oyuna asılır ki Biliyoruz ki adamlar ölecek biz yine de mecbur kovalayacağız

Tabi konunun olmadığı bir oyunda geriye en önemli olarak oynanabilirlik kalır, peki Doom 3 bu konuda nasıl, başta süper grafik ve sesler var, buna kimse bir şey diyemez, fakat oyun bence oyuncuyu fazla geriyor Ben oynarken abartılı sayıda bulunan sürprizleri sevmen, yani devamlı ürküp zıplamak pek hoşuma gitmiyor Oyun çok loş bir ortamda oynanıyor, sıklıkla karanlık ortamlarda birden arkanızdan,yanınızdan yada açtığınız kapının arkasından bir canavar üstünüze zıplıyor bu da çok sık olduğundan sinirlerimi bozmuyor değil Bir de oyundaki en iyi arkadaşımız olan fener var Burada oyun yapımcıları gıcıklık yaparak feneri bir silah gibi oyuna eklemişler yani feneri elinize alınca silah kullanamıyorsunuz, tabi bir sopa gibi kullanma şansınız var fakat pek kullanmanızı önermem bu yüzden düşmanı görünce yapılacak en akıllıca şey onları ışıklı bir ortama çekmek olur Eğer gerilim yaşamaya bayılıyorsanız Doom 3`e bayılacaksınız burası kesin

Oynanabilirlikte en önemli konulardan biride zorluktur, Burada yapımcılar oyunu kolay yapmayı tercih etmiş; 4 ayrı zorluk var En zor seviye başlangıçta kilitli yani geriye kolay,orta,zor kalıyor Ben ise oyunu orta derece zorlukta oynuyorum ve ben 27 bölümün 9 tanesini bitirdim ve daha hiç ölmedim Bir tane boss'la karşılaştım, onu bile bir kerede geçtim eğer daha önce FPS oynayıp bitirdiyseniz bence en az orta zorlukla oynayın Benim gibi bu Doom 3 diğer FPS`lere benzemez deyip daha önceki oyunlarda seçtiğiniz seviyeden daha düşük seçerseniz benim gibi şaşırıp kalırsınız Oynadığım yere kadar düşmanlar asla bana çok büyük sayılarla saldırmadılar aynı anda sadece örümcek, yada uçan kafalar fazla sayıda geliyor Zaten örümcekleri öldürmek kolay fakat kafalar için aynısı söylemem Oynarken ayrıca mermi miktarına dikkat etmekte fayda var devamlı otomatik silahları kullanmanız daha zorlu düşmanlarda mermisiz kalmanıza neden olabilir, bu yüzden zombiler için tabanca, düşman az sayıda ve kısa mesafede olduğunda pompalı tüfeği kullanmanız bence daha tasarruflu olur

Üst Alt