Son Konu

ramazan bayram namazı nasıl kılınır

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
ramazan bayram namazı nasıl kılınır resimli anlatım

Yılda iki sefer kıldığımız Bayram namazların da Müslümanların birlik ve birliktelik çağrıları yenilenir,
Bayrama özel temiz giyinmeli, kokular sürünmelidir Cuma namazı farz olan kimselere bayram namazıda vaciptir
Bayram namazları cuma namazlarına bir aynı noktaları ise hutbenin okunmasıdır

Bayram namazı 2 rekat ve 9 tekbirle kılınır vede mutlaka camide cemaatle kılınır Evde yanlız başına bayram namazı kılınmaz Bayram namazı vacip olan bir namazdır

1 Cemaat akıcı siralar halinde imamin arkasinda yeralir ve Maksat ettim Allah rizasi için Ramazan Bayrami namazini kilmaya, uydum imama diye kasıt edilir

2 imam Allahü Ekber deyip ellerini yukariya kaldirinca cemaat de Allahü Ekber diyerek ellerini yukariya kaldirip göbegi altina baglanır

3 Keza imam, hem de cemaat el altından Sübhanekeyi okur Bundan daha sonra 3 kez tekbir alinir Tekbirlerin alinisi söyledir:

Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun pesinden gizli gizli Allahü Ekber diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukariya kaldirip sonradan asagiya saliverirler Burada kisa bir vakit durulur

ikinci Tekbir: 2 kez Allahü Ekber denilerek eller yukariya kaldirilip yeniden asagiya saliverilir ve burada da birincide oldugu dek durulur

Üçüncü Tekbir: Sonradan yine Allahü Ekber denilerek eller yukariya kaldirilir ve asagiya saliverilmeden baglanir

4 Bundan daha sonra imam, gizlice Euzü Besmele, açiktan fatiha ve bir sure okur (Cemaat bir sey okumaz, imami dinler)

5 Rüku ve secdeler yapilarak ayaga (ikinci rekata) kalkilir ve eller baglani

ikinci Rekat:

6 imam el altından Besmele, açiktan da fatiha ve bir sure okur Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden

(birinci rekatta oldugu gibi) üç defa daha tekbir alir , üçüncü tekbirden sonradan eller baglanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varilir,sonra da secdeler yapilarak oturulur

7 Oturusta imam ve cemaat, Ettehiyyatü Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbena atina duasini okuyarak önce saga, sonradan sola selamlama verip namazi bitirirler Namazdan daha sonra hutbe okunur *

Üst Alt