Son Konu

Mercedes, 1.3 Milyon Aracını Geri Çağırıyor

yasuo

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
mercedes-ecall-technopat-haber-scaled.jpg

Alman araba devi Mercedes, bildiğiniz üzere daha inançlı bir sürüş tecrübesi sunabilmek ismine araçlarında birçok güvenlik sistemine yer veriyor. Hem yolcuların hem de şoförlerin güvenliğine epey ehemmiyet veren şirketin araçlarında yer alan bu güvenlik sistemlerinden biri ise eCall olarak karşımıza çıkıyor. Bu sistem ise mümkün bir kaza anında aracın pozisyonunu acil yardım gruplarıyla paylaşıyor.

Mercedes‘in şoförlerine sunmuş olduğu bu güvenlik donanımı, kıymetli bir yanılgı ile gündeme geldi. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilere nazaran bu sistemin kaza sonrasında acil yardım gruplarına yanlış pozisyon bilgisi gönderdiği ortaya çıktı.
mercedes-geri-cagirma-technopat-haber-2.jpg
Mercedes eCall sistemi
Mercedes’in 1.3 milyon aracını geri çağırmasına neden olan bu yanlışın birinci olarak Ekim 2019’da Avrupa’da tespit edildiği tabir ediliyor. 2019 yılında gerçekleşen bir kaza sonrasında eCall sistemi birinci yardım takımlarına yanlış pozisyon bilgisi gönderdi.

Mevzuyla ilgili bir basın bildirisi yayınlayan araba üreticisi ise kaza sırasında güç kaynağının süreksiz müddet kapanmasından ötürü acil durum takımlarına gönderilen pozisyon bilgisinin kusurlu olabileceğini söylüyor. Tıpkı vakitte şirket eCall sisteminin dışında tüm arama sistemlerinin meselesiz bir biçimde çalıştığını da tabir ediyor.

Yaklaşık 1.3 milyon aracını geri çağıran firma, 2016 ve 2021 yılları ortasında üretilen modellerin bu problemden etkilendiğine de bilhassa belirtmiş. Bu modeller ise şu biçimde sıralanıyor:

mercedes-geri-cagirma-technopat-haber-1.jpg

• A-Serisi
  • B-Serisi
  • C-Serisi
  • E-Serisi
  • S-Serisi
  • G-Serisi
  • CLA
  • GLA
  • GLE
  • GLS
  • SLC