Son Konu

Spermisitler ne işe yarıyor?

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Spermisitler doğum denetim yöntemlerinin en düşük bilineni Nedeni açık, kullanımı zor
Spermisitler, spermleri durağanlaştıran ve etkisiz ülkü getiren doğum denetim yöntemlerinden Krem, jel, köpük, fitil veya tablet formları mevcut Çoğu nonoxynol – 9 denen bir kimyasal içeriyor Bu kimyasal spermlerin hücresel zarlarını etkiliyor; spermlerin hareketliliğini azaltıyor, onları öldürüyor
Yaygın inanışın aksine spermisitler cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumuyor
Spermisitler tek başlarına kullanıldığında fazla etkin değil fakat prezervatif, spiral, diyafram, kontraseptif sünger veya doğum denetleme hapı gibi öteki doğum denetleme yöntemleriyle birlikte daha çok işe yarıyorlar*
Spermisitler nasıl kullanılır?

Spermisitlerin kullanımı epeyce basit Köpük, krem, jel, fitil veya tablet ilişkiye girmeden 10 – 20 dk önce vajina içine yerleştiriliyor Spermisitler sıvı formlarda olduğu için yerleştirmede türe kadar farklılıklar olabilir*
Spermisitler yerleştirildikten ve cinsel ilişkiye girildikten sonra en düşük 6 saat vajina yıkanmamalı Spermisitlerin tam etkin olması için bu zorunlu: 6 saat yıkanmak yok
Spermisitler tıpatıp doğum yoklama hapları gibi; kullandıkça daha da etkin ayla geliyorlar böylece spermisit kullanmaya karar verirseniz birincil dönemler mutlaka alternatif doğum kontrol yöntemlerinden de yararlanmalısınız
Spermisitleri kimler kullanabilir?

Spermisitleri hemencecik her yaşta kadın kullanabilir Doğurganlığı etkilemediğinden doğum yapmamış kadınların da kullanmasında herhangi bir sakınca değil Bunun anlamı açık: etkisi zamanla artsa da daimi yok Kullanmayı bırakırsanız hamileliği engellemiyor
Spiral gibi belirtilen zamanlarda takılabilen (veya kullanılabilen) diğer doğum denetleme yöntemlerinin zamanını bekleyenler spermisitlerden faydalanabilir Öteki doğum denetim yöntemlerini kullanması sakıncalı olanlar da spermisitleri seçim edebilir
Spermisitler diğer doğum kontrol yöntemlerinin etkisini arttırmada kritik önemde Istenmeyen gebelikten uzakta durmak, korunma şansını arttırmak için spermisitler tercih edilebilir
Spermisitleri kimler kullanamaz?Bazı durumlarda spermisitlerin kullanılması sakıncalı olabilir Spermisit içeriğindeki etmen maddelere alerjik reaksiyon bunların başında Alerjisi olanların spermisit kullanması sakıncalı olabilir Bu durumda doktorla görüşüp daha uygun doğum denetleme yöntemlerini gözden geçirmek gerekebilir
Spermisitler fiziksel sakatlığı olanlar için de önerilmiyor Olası zararlı etkilerden sakınmak için konuyu doktora danışmak en doğrusu
Spermisitler zaman içinde etkilerini arttıran, uzun vadeli kullanıma uygun doğum denetim yöntemlerinden Kısa süreli başvuru düşünenler spermisitlerden uzaktan durmalı Prezervatif ya da diyafram gibi kısa süreli, mekanik etkili doğum denetim yöntemleri fazla daha yerinde olabilir

Üst Alt