Son Konu

Uzaktan eğitim sürecinde hangi egzersizler yapmalı?

urgot01

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Yeni akademik yıl, salgının gölgesinde başlıyor. Özel okullar 17 Ağustos Pazartesi gününden itibaren kapılarını açarken, devlet okulları 31 Ağustos'ta uzaktan eğitimle derslere başlamaya hazırlanıyor. Peki uzaktan eğitim sürecinde omurga sağlığımızı korumak için ne gibi egzersizler yapmalıyız?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanları, çocukların bu yıl teknolojinin parmaklarının ucunda olacağını vurgulayarak, “Baş boyun ekseninin beyinle doğrudan ilişkisi var. ve vücut bağlantısı. Uzaktan eğitimde omurga sağlığına dikkat ederken basit ama etkili egzersizlerle natürmortlarımızı da hayatımızdan uzaklaştırabiliriz.

UZMANLAR UYARISI!

İçinde bulunduğumuz pandemi süreci nedeniyle milyonlarca öğrencinin velisi okulların açılış tarihlerini merakla beklerken, yüz yüze mi yoksa uzaktan eğitim mi yapılacağı belli oldu. Uzaktan eğitim ile derslerine başlayacak öğrenciler bir süre okul ortamından uzak duracaklar. Bu durum özellikle video oyunlarının da etkisiyle evden çıkmayan çocuklarda hareketsiz yaşamı tetikleyebilmektedir. Uzmanlar, omurga ve ilgili sağlık sorunları konusunda ebeveynleri uyarıyor.

KURSLAR ARASINDA EVDE KALIN

Maske, hijyen ve sosyal mesafemizin vazgeçilmezleri arasında yerini alırken, fiziksel sağlığımıza dikkat etmek büyük önem taşımaktadır. Okulların açılış tarihi yaklaştıkça bu konuların başında öğrenciler gelmektedir. Pandemi nedeniyle uzun süre uzaktan eğitim alan çocuklar yeni eğitim yılına uzaktan başlayacak.Teknolojinin her zaman elinizin altında olacağını belirterek, “Özellikle bu dönemde velilere harika bir iş düşüyor. Çocuklar okul ortamında olmadıkları için derslerini tablet, bilgisayar veya televizyon karşısında vereceklerdir. Öte yandan, molalar çocukların okulda koşturma biçimleri gibi olmayacak. Aralarda ebeveynlerin çocuklarını ayağa kalkmaya teşvik etmeleri gerekir. Odalar arasında bir ziyaret gibi.

EKRANA BAKIRKEN BU KURALLARI İHLAL ETMEYİN!

Aynı zamanda ekran uzun süre izleneceği için bazı kurallara da dikkat etmekte fayda var. Boynumuz uzun süre sürekli öne doğru eğildiği için kollarımızda ve ellerimizde ağrı, uyuşma veya karıncalanma olabilir. Bu, okul çalışmalarına odaklanmamızı zorlaştırabilir. Bu yüzden ders ekranı göz hizasında olmalıdır. Dersler bilgisayardan takip ediliyorsa fare ve klavye öğrencilerin ulaşabileceği bir yerde olmalıdır. Sandalyenizin omurganızın şekline uyduğundan ve sırtınızı desteklediğinden emin olun. Ayaklarınız da yere rahat bir şekilde basabilmelidir ”.

UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE HANGİ EGZERSİZLER YAPILMALIDIR? *

Hareketsiz yaşam da pek çok sağlık sorununa davetiye çıkarıyor. Bunlardan en önemlisi kalp krizi, felç ve obezite gibi hastalıklara zemin hazırlamak olarak biliniyor. İleri yaşlarda bu hastalıklara aday olmamaları için çocukların hayatlarına olabildiğince hareket katmak gerekmektedir. Egzersiz, bağışıklık sistemi için önemli bir yere sahiptir. Özellikle uzaktan eğitimle başlayacak bu dönemde evde yapabileceğimiz basit ama etkili hareketlerle bu sorunu ortadan kaldırabiliriz.

BOYUN EGZERSİZLERİ

Öncelikle sağ elimizle boynunuzu destekleyerek sağ omzunuza doğru eğilerek 10 saniye bekleyin, ardından sol elimizin desteği ile boynumuzu sol omzumuza eğerek bu işlemi gerçekleştirelim, 10 saniye bekleyelim ve Rahatlayın. Bu arada boyun kaslarımızdaki gerginliği hissedelim.

1. Çenenizi elinizle tutun, başınızı geriye doğru itin ve 10 saniye bekleyin, ardından ellerinizi başınızın arkasına alıp öne doğru itin.
  2. Başımızı sol elimizin avuç içi ile destekliyoruz ve başımızı elimize doğru itip 5'e kadar sayıp çıkıyoruz. Aynı hareketi sağ taraf için tekrarlıyoruz.
  3. Ellerimizi başımızın arkasına sıkıştırıp avuç içlerimizle başımızı kavrayarak ve başımızı elimize doğru iterek 5'e kadar sayarız. Ellerimizi alnımıza koyarak, başımızı öne iterek ve 5'e kadar sayarak ve çıkarak aynı hareketi uygularız.
  4. Boynumuzla önden arkaya yarım daire çizelim, sonra da önden arkaya sola doğru yarım daire çizelim.
  5. Bu hareketleri 8 veya 10 tekrarlı setler halinde yapabiliriz.
OMUZ EGZERSİZLERİ

Esnekliği güçlendirmek ve artırmak için önce omuzlarınızı dairesel bir şekilde öne doğru çevirin. Aynısını omuzlarınızla arkaya doğru çevirin ve her hareket için 10 tekrar yapın.

Omuzlarımızı yukarı çekelim, çekebileceğimiz maksimum seviyeye ulaştığımızda 5'e kadar sayalım ve sonra gevşeyelim. 5 kez tekrarlayalım.

Sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da etkiler

Aynı zamanda hareketsizlik; Psikologlara göre, motivasyon kaybı ve odaklanma gibi pek çok sorunu beraberinde getireceğine dikkat çekerek, “İnsanlar hareketsizlik sonucu sadece fiziksel rahatsızlıklar yaşayacaklarını düşünürken, psikoloji de bu durumdan olumsuz etkileniyor. Çocuğun okul başarısı da etkilenebilir. Örneğin, Londra Üniversitesi'nden (University College London - UCL) uzmanlar tarafından yürütülen bir araştırma, zamanlarının çoğunu oturarak geçiren çocukların 18 yaşına kadar depresyona girme ihtimalinin daha yüksek olduğu sonucuna varmıştır ”dedi.

Üst Alt