Son Konu

Doktorlar Hıv Farkındalığı İçin Sahne Aldı

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Doktorlar HIV farkındalığı için sahne aldıİSTANBUL Bugüne değin hasta tetkik ederken veya reçete yazarken görmeye alıştığımız doktorlar, bu kez HIVAIDS farkındalığına dikkat çekmek için sahneye çıktı

İSTANBUL Bugüne kadar hasta tetkik ederken veya reçete yazarken görmeye alıştığımız doktorlar, bu defa HIVAIDS farkındalığına uyarı sürüklemek için sahneye çıktı 1 Aralık Dünya HIVAIDS Günü'nde sahne bölge doktorlar keza bu konudaki mesajlarını verdi, hem de katılımcılara neşe saçan bir konser izletti
1 Aralık Dünya HIVAIDS Günü'nde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de HIVAIDS konusunda yapılan sosyal aktivitelerle bu konuda bir farkındalık oluşturulmaya çalışıldı Günümüzde bundan böyle HIV değil, bilinçsizlik AIDS'e yol açıtığı belirtiliyorToplumsal farkındalık meydana getirmek amacıyla dün akşam organize edilen özel gecede Prof Dr Volkan Korten ve Uzm Dr Muzaffer Fincancı'nın üye olduğu müzik grubu Burcaz sahne aldı Kırmızı Kurdele İstanbul kadar Türkiye'de ilk kez düzenlenen ve Gilead Sciences Türkiye desteğiyle gerçekleşen faaliyet öncesinde sahne alan doktorlar konu ile ilgili açıklamalarda bulundu Etkinliğe müzikle yardım veren doktorlar yaptıkları açıklamada, HIVAIDS hastalığı konusunda farkındalık oluşturmak istediklerini vurguladılar
Burcaz grubunda gitar çalan Marmara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof Dr Volkan Korten, 1980'lerin sonundan beri HIV hastalığını izleyen bir hekim olduğunu belirterek, 2019'den daha sonra hastalığın artmaya başladığını ifade etti Prof Dr Korten, konuşmasına şöyle devam etti:
İstanbul'daki en fazla hasta sayısına sahip kurumlardan birinde çalışıyorum Senelerdir bu hastaları izliyorum Bu hastalık konusunda farkındalık oluşturabilecek aktivitelere elimden geldiğince katılıyorum Bu yıl da, Doktorlar hastaları için çalıyoraktivitesi içinde yer alarak destek atamak istedik Bizim Burgazada'lılar olarak acemi bir müzik grubumuz var Biz Burcaz diyoruz Bu kere konuyu yakından bilen doktorlar olarak müzikle bu hastalığa dikkat sürüklemek istedik Çünkü rahatsızlık 2019'den sonradan hızlandı böylece önlem alınması gerekiyor Biz bu konuya her platformda dikkat çekmeye çalışıyoruz Bilhassa daha faal tarama çalışmaları yapılmalı Taramaların da daha fazla etkilenen gruplarda yapılması manâlı Korunma önlemlerinin yayılması ve bu konudaki eğitimin daha çok gençlere yayılması lazım Ama bunlar olmuyor, farkındalık istenen düzeyde değil Farkındalık oluşturulması için özel bir çaba sarfedilmiyor Hastalığın daha çok cinsel hayatla bağlantılı olmasından nedeniyle çekiniliyor Bu da farkındalığın oluşmasını engelliyor
Orkestrada davul çalan Emekli Uzman Dr Muzaffer Fincancı ise yaptığı açıklamada, Türkiye'de 10 yıl öncesine kadar HIVAIDS konusunda farkındalık azalması olduğunu belirterek, bu hastalığın ölümcül bir rahatsızlık olmaktan çıkmasıyla birlikte önemsenmesinin de azaldığını söyledi Dr Fincancı sözlerine şöyle devam etti:
Kendimce bu büyük risk Farkındalığın artırılması gerekli Biz de doktorlar olarak bunun için buradayız Bu hastalığın tedavisinde çok şey değişti Fazla insanlar da artık tedavi doğru çocuk sahibi bile olabiliyor Günümüzde virüs yoksa bulaşma da yok Bunu vurgulamak ve bu hastalığa karşı farkındalığı çoğaltmak için bu akşam buradayız Farkındalık meydana getirmek için STK'ların gücü belli Onlar ellerinden geleni yapıyor ama bu seferberlik şeklinde toplu olarak hareket edilmesi lüzumlu Bütün herkesin hasta sayısının arttığının farkında olması lazım Bunun haberdar varılmalı ancak toplumda farkındalık oluşturulmalı

haberlercom

Üst Alt