Son Konu

ABD, Türkiye'nin Jestini Karşılıksız Bırakmadı: İki Yangın Söndürme Helikopteri Gönderiliyor

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-6e24be966421ebd0a3bf7972790f92c4a3aa399a.jpg

ABD Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamaya nazaran, Amerika Birleşik Devletleri Kovid-19 salgınının başında Türkiye'nin ABD'ye yaptığı gözetici ekipman yardımına jest olarak iki adet yangın söndürme helikopteri gönderme sürecini başlattı.

ABD Ankara Büyükelçiliği toplumsal medya hesabından mevzuya dair bir paylaşım yapıldı.

"Her vakit birlikte daha güçlü olacağız" denilen açıklamada şu tabirlere yer verildi:

"ABD'nin Müttefiki ve NATO üyesi olan Türkiye, Covid-19'la gayretin başlarında yaptığımız yardım davetine, ferdî hami ekipman sağlayarak cevap vermişti. Artık biz de Türkiye'nin talebine karşılık vererek ve orman yangınlarını bastırma uğraşlarına takviye olarak bu jeste karşılık vermekten gurur duymaktayız. ABD Avrupa Komutanlığı kanalıyla ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetiyle iştirak içinde hareket ederek, Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'nin orman yangınlarıyla gayretine yardımcı olmak üzere iki adet CH-47 'Chinook' tipi yangın söndürme helikopterini gönderme sürecini başlatmış bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, orman yangınlarının oluşturduğu tahribatı çok uygun anlamaktadır. Türkiye'de insanların alevleri söndürmek emeliyle ortaya koyduğu cürete hayranlık duymaktayız. Bu uğraşlara yaptığımız katkı, Amerikan kıymetlerinin ve şefkatinin yurtdışındaki somut bir örneğini tabir etmektedir. ABD-Türkiye ortasında uzun müddettir devam eden dostluğun devamı çerçevesinde NATO Müttefikimizin yanındayız"

Türkiye'den ABD'ye yardım gönderilmişti.

Türkiye, 2020 yılı nisan ayında Kovid-19 salgınından en çok etkilenen ülkelerden ABD'ye  maske, kollayıcı sıhhat gereci, tulum ve dezenfektan olmak üzere önleyici sıhhat malzemesi yardımında bulunmuştu.

İki başka parti halinde yapılan yardımların taındığı uçaktaki yardım gereci kolilerinin üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsunun yanı sıra Mevlana'nın, "Ümitsizliğin gerisinde birçok ümitler var. Karanlığın gerisinde birçok güneşler var" kelamlarına Türkçe ve İngilizce yer verilmişti.

Üst Alt