Son Konu

Pakdemirli, Koca, Ersoy: Ziya Selçuk'un İstifası Sonrası Kulisler Kabine Değişikliğini Konuşuyor

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-767d12a6d943a1c0d31e238d9a500b5a085ff3d0.jpg

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un istifası sonrası siyaset kulisleri hareketlendi. AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine değişikliği yapacağı konuşuluyor. Erdoğan'ın, Bekir Pakdemirli, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ve Mehmet Nuri Ersoy'un misyondan azlini isteyeceğinin altı çiziliyor. Ayrıyeten Habertürk muharriri Fatih Altaylı, iktidar yanlısı medyanın maksadında olduğunu belirttiği Hulusi Akar'ı da işaret etti.

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un istifa etmesi kulisleri tekrar hareketlendi.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine nazaran, siyaset kulislerinde uzun müddettir AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine değişikliği yapacağı konuşuluyor. Lakin Erdoğan, kamuoyunda beklenilen ve alışılanın bilakis bu değişikliği peyderpey gerçekleştiriyor.

Bekir Pakdemirli, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Mehmet Nuri Ersoy...

Daha evvel ismi “dezenfektan skandalında” geçen eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’u misyondan alan Erdoğan’ın, peyderpey Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da misyondan azlini isteyeceğinin altı çiziliyor. Bu bakanların ortak noktası ise son vakitlerde isimlerinin kamuoyunda sıkça tartışılır hale gelmesi.

Yangınlar öncesinde de Pakdemirli ile ilgili savların kamuoyu gündemine geldiği ve Erdoğan’ın “en başından bu yana bu tezlerden rahatsız olduğu” konuşuluyor.

Salgın ile birlikte patates, soğan üzere eserlerde talep daralması nedeniyle satışların gerilemesi, elma üreticilerinin kahırları üzere kahırlar, örnek olarak gösteriliyor. Son günlerdeki orman yangınlarıyla da “kamuoyundaki itimadını de artık yitirmeye başladığı” tabir ediliyor.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın ise salgın periyodundaki uygulamalarda “sıkıntı yaşadığı” belirtiliyor. Erdoğan’ın, yakın bir tarihte Koca’nın yardımcısı Emine Alp Meşe’yi vazifeden almasının “Koca’nın vazifeden azlinin bir sinyali” olarak nitelendiriliyor.

'Beklenen öteki 'aflar'da var'

Öte yandan Habertürk muharriri Fatih Altaylı, bugünkü yazısında Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kültür ve Turiz Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yi işaret etti.

Altaylı, yazısında şu tabirleri kullandı:

"Artık raconu öğrendi bakanlarımız.

İstifa yok.

Af talebi var.

İstifa kimin haddine.

Artık de Ulusal Eğitim Bakanı “Affedildi”.

Bildiğim kadarı ile bu Ziya Selçuk’un birinci “af talebi” değildi.

Epeydir affedilmek istiyordu lakin olmuyordu.

Sonunda af geldi.

Artık beklenen öteki “aflar” var.

Mesela su kuşlarının gayeye koyduğu Ulusal Savunma Bakanı Akar.

Birkaç gündür iktidar yanlısı medyanın gayesinde.

İsim vermiyorlar lakin tanım ediyorlar.

Bir oburu ise epeydir konuşulan Kültür ve Turizm Bakanı.

Bana nazaran kıyaslamalı olarak başarılı lakin parti niyeyse kendisini benimseyemedi.

Artık kimi okurlar diyecektir ki, “Hem tarım hem de orman konusunda tarihi başarısızlıklara imza atan Tarım ve Orman Bakanı’nı niçin saymıyorsun?”

Saymıyorum zira onu Cumhurbaşkanı affetse bu toplum affetmeyecek.

Onun affı mümkün değil."

Üst Alt