Son Konu

Ne Zaman Akıllanacağız? Karagöl Milli Parkı'nda Mangal ve Meşale Yaktılar

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-fdacb96b2e806c1db9c4cc9f4181f24353235e70.jpg

Akdeniz ve Ege bölgesini tesiri altına alan yangınlar sürerken Artvin'in ekosistem açısından epey güçlü bir tabiata sahip Karagöl Ulusal Parkı'nda mangal yakan piknikçiler ve düğün çekimi için meşale yakan çiftler görüntülendi.

Akdeniz Üniversitesi öğretim vazifelisi Işık Tuncel, orman yangınlarıyla uğraş edilen bugünlerde, Artvin’in Borçka ilçesindeki ağır ormanlık alana sahip Karagöl Ulusal Parkı’nda mangal yakan piknikçileri ve düğün fotoğraf çekimi için meşale yakanları görüntüledi.

Halkla Bağlar ve Pazarlama Kısmı öğretim vazifelisi Işık Tuncel’in dün cep telefonu kamerasıyla kaydettiği imgelerde, Artvin’in Karagöl Ulusal Parkı’nda mangal yakılması ve piknikçilerin birçoklarının çöplerini geride bırakıp gitmesi yer alıyor. Tıpkı ortamda, gelin ve damadın da düğün için fotoğraf çekimi sırasında meşale yaktığı görülüyor.

Müşahedelerini de anlatan öğretim vazifelisi Işık Tuncel, Karagöl Ulusal Parkı’nda mangal alanları dışındaki yerlerde de mangal yakan ve çöplerini etrafa, göle saçanlar olduğunu belirterek, “Doğal ulusal park statüsündeki göl ekosistemi dünyada çeşitlilik açısından hayli varlıklı bir tabiata sahip” diye konuştu.

Yıllık müsaadesinde Artvin’in hoşluklarını gezmek için bölgeye gittiğini anlatan öğretim vazifelisi Tuncel, “Karşılaştığım görünüm karşısında şoke oldum. Burada bir anlık keyif, geleceğimizi yok edebilir. Ülkenin her tarafı cayır cayır yanarken, bilinçsiz vatandaşlarımızın ormanda mangal yakma duyarsızlığına şahit olmak, beni hakikaten çok üzdü. Memleketin ciğerleri yanarken, mutluluğumuzu bu küçük mangalda aramak nedir? Buna aklım ermiyor. Art taraftaki duman ise gelin ve damat fotoğraf çekiminde yakılan meşalelere ilişkin. Fotoğraflarımda gördüğünüz üzere yüksek ağaçlarla kaplı ormanın ortasında meşale yakmadan da memnun olabilmeyi öğrenmeliyiz" dedi.

BirGün

Üst Alt