hamilelikte stres

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Yetkili
Katılım
13 Nis 2018
Mesajlar
251,598
Tepkime puanı
7
Puanları
1,075
Yaş
31
Konum
Türkiye
endişenin bir arada ve zirvede yaşandığı dönemlerden en belirgin olanı hamilelik dönemidir.

Vücutta meydana gelen büyük değişiklikler ile birlikte doğması beklenen bebeğin sağlığı ile ilgili sorular stres kaynağı olabilir. Eğer siz de pek çok anne adayı gibi sevinç ve stresi aynı anda hissediyorsanız “Hamilelikte stres nedir?” ve “Hamilelikte strese ne iyi gelir?” sorularının cevaplarını verdiğimiz yazımıza göz atabilirsiniz.

Hamilelikte Stres Bebeğe Zarar Verir mi?
Günlük hayatta dahi stres yaşayabilirken vücudunuzun pek çok hormonal değişiklik yaşadığı hamilelikte stres yaşamamanız beklenemez. Ancak yaşadığınız stres seviyesini en aza indirmeniz, bebeğinizin gelişim süreci açısından önemlidir. Annenin yaşadığı stresin bebeğe etkisi tam olarak bilinmiyor. Ancak yapılan araştırmalar, anne karnında uzun süre strese maruz kalan bebeklerin bağışıklık sistemlerinin ve beyin gelişimlerinin olumsuz yönde etkilenebildiğini ortaya koyuyor.

Hamilelikte Stres ile Nasıl Başa Çıkabilirim ?
Stres, karşılaştığınız değişikliklere ve güçlüklere verdiğiniz bir tür reaksiyondur. Kimi zaman motive edici olabildiği gibi çok yoğun şekilde hissedildiği zaman ise yorucu olabilir. Peki, hamilelikte stres nasıl geçer? Stres seviyenizi size zarar vermeyecek sınırda tutabilmek için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

  • Eşinizle birlikte bir doğum eğitimine katılın. Bu sayede doğuma dair aklınıza gelen ve gebelikte stres kaynağı olabilecek tüm sorulara cevap bulabilirsiniz. Hem de eşiniz hamilelik süreci hakkında daha detaylı bilgi sahibi olarak ihtiyacınız olan desteği size verebilir.
  • Doğum eğitimi ya da yogada öğrendiğiniz nefes ve rahatlama tekniklerini düzenli olarak uygulayabilirsiniz.
  • Sizi neyin strese soktuğuna dair kendinizi gözlemleyin. Bununla ilgili yapabilecekleriniz için doktorunuzun ve eşinizin desteğini isteyebilirsiniz.
  • Kendinizi rahatlatabilecek sıcak bir banyo yapabilir ya da eşinizden hamile masajı yapmasını isteyebilirsiniz.
  • Vücudunuzun ihtiyaçlarına kulak verin. Dinlenmeye ihtiyacınız olduğu zaman bunu ertelemeyin.
  • Dengeli beslenin ve öğünlerinizi düzenli yiyin. Vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri aldığınız ve kan şekeriniz düşmediği zaman daha zinde ve mutlu hissedebilirsiniz.
  • Arkadaşlarınız gibi sizi rahatlatan kişilerle görüşün ve kahkaha atmanın rahatlatıcı gücünden faydalanın.
  • Kendinizi yorgun hissetseniz bile günlük olarak düzenli yürüyüş yapın.
Denediğiniz yöntemlere rağmen stres seviyenizin yüksek olduğunu hissediyorsanız ya da hamilelikte stres zararları ile ilgili endişe duyuyorsanız doktorunuza danışarak bir terapi grubuna katılmayı deneyebilirsiniz.
 
Üst