Son Konu

Türk Hava Kurumu Kayyumu: 'Düğün Değil Nikâha Katıldım'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-765eac6a7dfa18a159cb3b03630abdb484bf3d24.jpg

Türk Hava Kurumu kayyumu Cenap Aşçı, katıldığı Habertürk yayınında kendisine yönelik linç kampanyası başlatıldığını ve kendisinin düğüne değil yalnızca nikâha gittiğini söyledi.

Türk Hava Kurumu kayyumu Cenap Aşçı, “düğündeydim” açıklamasının reaksiyon görmesinin akabinde yaptığı yeni açıklamada, “Ben düğün değil nikaha katıldım. Çocukluğuna şahit olduğumuz hanım kızımızın nikahına gittik. Şehitlerimizin olduğu gün, orman yangınlarının olduğu gün bizim cümbüşte bulunmamız mümkün değil. Yalnızca nikaha gittik, tebrik ettik” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan talimatla gelmediği sürece uçakları göndermenin mümkün olmadığını söyleyen Aşçı, “Şu anda 3 tane uçak ve helikopterlerimiz Türkiye'nin türlü yerlerinde konuşlanmış vaziyette. Orman Bakanlığı demediği sürece bizim kontak açmamız mümkün değil” diye konuştu.

Habertürk yayınında açıklamalar yapan Aşçı, eski uçakların şu anda atıl olduğunu söyledi. 

Aşçı, “Bizim elimizde 1969 model ve 1985-88 model olmak üzere 6 tane uçak var. 2009 yılı sonrası idarede maalesef finansal krizler, gün geçtikçe yenilemek yerine atıl hale gelmiş. Şu anda kullanılabilir 6 uçak var. Ancak şu anda bakımları yapılmadığı için hazır değiller. Uçaklar hangarda çalışır halde tutulmuyor” ifadesini kullandı.

Uçakların 3 yıldır hangarda çürütüldüğü savını yalanlayan Aşçı, “Uçaklar hangarda çürütülmüyor. İhale metoduyla Orman Genel Müdürlüğümüz hizmet veriyor. Biz de hizmet vermişiz. Biz ihale kanuna nazaran hizmet veren kurum konumundayız” dedi.

Aşçı’nın açıklamaları şöyle

• " 6 uçak için bakım maliyetleri 4 milyon dolar"
Burada idare krizi oluşmuş, uygar kanuna nazaran mevcut idare işten el çektirildi. Şu anda geldiğimiz günden beri uğraşıyoruz. Kurumun bankalara borcu var. Biz kurum olarak 6 uçak için bakım maliyetleri 4 milyon dolar. Bu sayısı sağladıktan sonra bakıldıktan sonra kullanılabilir. 100 litre farkı gerçek değil. Bizim uçaklarımız teknik kaideleri sağlamıyor. Biz THK olarak 2020-2021 yılında kiralama sistemiyle edindiğimiz uçak ve helikopterle orman yangını söndürme sürecine katkı veriyoruz."
  • "İhaleye girilse 1 ay içerisinde uçuşa hazır hale gelir"
Habertürk Müellifi Güntay Şimşek: "Orman Bakanlığı bana nazaran THK uçaklarını saf dışı tutacak ihale şartnamesi hazırlamış. İhaleye girilmiş olsaydı 1 ay içinde hazırlanmış olurdu. Şu an 6 uçak bugün de ihaleye girilse THK kazansa 1 ay içerisinde uçuşa hazır hale gelir."
  • "Uçakların motor tipleri şartnameye uymuyor"
Cenap Aşçı: "Güntay Bey'e katkısından ötürü teşekkür ediyorum. Havacılık konusundaki bilgilerine her vakit bedel veriyoruz. Bu uçaklarımızın motor tipleri ihale şartnamesine uymuyor. Jet motoru olma sebebiyle de suratlarında farklılıklar var. Biz kurum olarak ihale şartnamesi yayınlandığı vakit gereken süreçlere baktık. Evvel Orman Bakanlığı'na itirazımızı yaptık, kabul edilmedi. Biz kendi uçaklarımız ile ihaleye giremeyince, bu sefer yurt dışından uçak arama faaliyetine başladık. Bu sene için 10 ton taşıma kapasitesi olan 2 uçak kiraladık. Şu anda operasyonda hizmet veren uçaklardır bunlar.

Bu uçaklarımızın en eskisi 1969 en yenisi 1985 model. Bu uçaklar iş makinaları üzere. Yedek modül bulup, vaktinde bakım yaparsanız kullanabilirsiniz. Elimizde 6 tane uçak var. 2011-12'de başlayan süreçten beri bakımları yapılmamış, yedek modülleri değiştirilmemiş. Biz kayyum olarak misyona başladığımızda yangın dönemi bitmişti. THY uçağı da olsa, Lutfhansa uçağı da olsa yatınca maalesef atıl hale geliyor. Yaklaşık olarak 4 milyon dolarlık bakım maliyetiyle karşı karşıyayız. Uçaklarımızın bakımlarını peyderpey yapmaya çalışıyoruz. Lakin bir anda 4 milyon dolarlık bakım yapma imkanımız yok.
  • "Pilotlar istifa edeceklerini söylediler"
THK yangın çıktığı vakit otomatik olarak misyonlu bir kurum değil. Orman Genel Müdürlüğü davet etmediği sürece bizim 1 litre su atma imkanımız var. Biz orman yangınları söndürmede kendi başına otorite sahibi olan kurum değiliz. Biz vazifeye başladığımızda pilotlar bize gelip istifa edeceklerini söylemişlerdi. 5 ay maaşlarını alamamışlardı. Biz 'biraz daha sabredin' dedik. 'Ola ki ihale alınır, o vakit işinizin başında olur musunuz' dedik, 'hay hay alışılmış ki' dediler. 25 milyon liralık bir maliyeti olacaktı bu arkadaşlarımızın kuruma iş akitlerini yenileseydik. Uçaklar uçmadığı için pilot muhtaçlığımız yok zati. Teknik bakımı yapacak arkadaşlarımızla yürümeye devam ediyoruz.
  • "Sayın Kılıçdaroğlu ile görüştüm"
Sayın Kılıçdaroğlu ile bugün telefonla görüştüm. Çok verimli görüşme geçti. Birtakım hususlarda görüş alışverişinde bulunduk. Teklifinin hayata geçirme talihimizin olmadığını söyledi. Sonra Muğla Büyükşehir Belediye Liderimiz aradı. Kendisine anlattık.
  • "Düğüne değil nikâha katıldım" 
Ben düğün değil nikâha katıldım. Çocukluğuna şahit olduğumuz hanım kızımızın nikahına gittik. Şehitlerimizin olduğu gün, orman yangınlarının olduğu gün bizim cümbüşte bulunmamız mümkün değil. Yalnızca nikaha gittik, tebrik ettik. Şu anda 3 tane uçak ve helikopterlerimiz Türkiye'nin çeşitli yerlerinde konuşlanmış vaziyette. Orman Bakanlığı demediği sürece bizim kontak açmamız mümkün değil. Milletimiz THK bu türlü yangın varken nikaha gidip, tebrik etmesin diyorsa hürmetim vardır. Lakin biz eğlenmedik, göbek atmadık. 32 yıldır devlet memuruyum. Hiçbir vakit öne çıkma çabamız olmadı. Televizyona da çok çıkmak istemedim. Baktım ki linç kampanyası var. Halkımız ne derse boynumuz kıldan ince."

Üst Alt