Son Konu

Hapiste Çöpçatan Uygulamasıyla Dolandırıcılık Yaptı: 'Daha Yaşlı Kadınları Tercih Edip, Çaresizlik Arıyordum'

yasuo

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-6ec0c2c2bcdd1a0cb2b6baf4f3f501b865eb68aa.jpg

İngiltere'de bir kişi hapishaneye gizlice soktuğu cep telefonu ile dışarıdaki şahısları dolandırdı. Çöpçatan uygulamarından bayanları dolandıran Jamie mahlaslı kişi "Elinde bir kız varsa ve çalışıyorsa, neden para göndermesini istemeyeceksin ki? En yeterlisi de avukatlar." tabirlerini kullandı. 

Son birkaç yıldır, genelde kendisinden çok daha yaşlı, aşk arayan bayanları dolandırarak para kazandı.

BBC Türkçe'de yer alan habere nazaran, Jamie bunu, öbür bir hatadan yattığı hapishaneden, sakladığı kaçak bir cep telefonunu kullanarak yaptı.

Bu dolandırıcılığı tekrar yapmayacağını söyleyen genç adam, kullandığı taktikleri ifşa edip, başkalarını uyararak nedamet getirmek istediğini söylüyor.

'Bu bir işti...'

Jamie "Biraz son deva üzereydi. Ne kadar kolay olduğunu görmüştüm" diyor ve ekliyor:

"Bir kızdan en aldığım en çok para 10 bin sterlindi. Her hafta bana 100, 200 sterlin yolluyordu. İsmini unuttum, bunu bir bağ olarak görmüyordum. Bu bir işti."

Jamie, kurbanlarının ihbarından sonra hesaplarının bloke edildiğini ancak dolandırılıklarından hiç ceza almadığını söylüyor. İnsanlara kendileriyle temas eden ve para isteyen çok daha genç ya da "daha yakışıklı" erkeklere dikkat etmelerini söylüyor. Bilhassa de hiç şahsen görüşmedilerse...

Jamie çöpçatan uygulamalarında yalnız olduğunu ve başkalarından pek ilgi görmediğini düşündüklerini bulmaya çalışarak gayelerini seçtiğini anlatıyor. Teorisine nazaran bu türlü bayanlar, ilişkiyi kopartmamak için "her şeyi yapmaya" daha eğilimli oluyor.

Gerçek fotoğraflarını kullandığını anlatan Jamie, görünüşünün kurbanlarını ağına düşürmeye yardımcı olduğuna inanıyor:

"Daha yaşlı bayanları tercih edip, çaresizlik arıyordum.

"Anahtar sözler 'Sadece memnunluk istiyorum" yahut bunun üzere şeyler olurdu. Başta kendimi ağırdan satardım, cevap verirse, fotoğraflarıma ilgi gösterdiğini anlardım.

"Ondan sonra oyunumu oynamaya başlar, 'Seninle çocuğum olsun istiyorum' üzere hayaller satardım.

"Bana aşık olana kadar duymak istediği her şeyi söylerdim."

Jamie, kurbanı kendisine duygusal olarak bağlanana dek, mahpusta olduğunu açık etmediğini belirtiyor.

Bunu söylemeden evvel bayanlarla aylarca mesajlaştığını kaydediyor.

Söylediğinde de mahpusa girme nedeninin bir şiddet kabahati değil, trafik cürümleri olduğunu anlatıyor.

İngiltere'de çöpçatan sitelerinde dolandırıcılık rekor seviyede.

2020'de yaklaşık 7 bin kelamda aşk dolandırıcılığı ihbarı yapıldı.

Kurbanlar geçen yıl bu teknikle neredeyse 70 milyon sterlin kaybetti. Fakat bankacılık birliği UK Finance, koronavirüs salgını devrinde aşk dolandırıcılığıyla ilgili para transferlerinin yüzde 20 arttığını belirtiyor.

59 yaşındaki Di Pogson, tüm birikimi olan 40 bin sterlini bir çöpçatan uygulamasında tanıştığı birine verdi. Daha sonra dolandırıcı olduğu ortaya çıktı, aşık olduğu adam aslında yoktu.

İngiltere'nin güneyinde bayanları ağlarına düşürmeye çalışan üç kişilik bir çetenin yarattığı bir profildi.

Di Pogson, "Asla lakin asla dolandırılamayacağımı düşünürdüm. Ancak sonra 'Kevin' çıktı karşıma. Cazipti ve benimle ilgileniyordu" diyor ve ekliyor:

"500 sterlinden az veteriner faturalarıyla başladı lakin sonra ölçü yavaş yavaş arttı. Param tükendiğinde bana söylemediği kalmadı. Telefonlarıma çıkmamaya başladı."

"Alarm zilleri çalmaya başladı ve polise gittim."

Pogson, kendisini enayi ve aptal hissettiğini söylüyor, "Çocuklarıma anlattım. Hiç tanışmadığım birine bu kadar çok para kaptırdığımı anlatmak zorunda kalmak korkunçtu" diyor.

Dolandırıcılık konusunda uzman polis yetkilisi Bernadette Lauire ise geçen yıl polise ihbar edilen olayların bir birçoklarının insanların kendini daha yalnız hissettiği kısıtlama devrinde olduğunu belirtiyor.

Kurbanların dolandırıldıklarını, kısıtlamalar gevşetildikten sonra zanlıların buluşmamalara gitmemesiyle anlaşıldığını da kelamlarına ekliyor.

Üst Alt