Son Konu

Ataturk'un Bilim İle İlgili Sozleri Kısa

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturk'un Bilim İle İlgili Sozleri

Ataturkun Bilim İle İlgili Sozleri

Bilim, gerceği bilmektir

Hayatta en hakiki murşit, ilimdir

Her işin esas hedefine kısa ve kestirme yoldan varmak arzu edilmekle beraber, yolun kabul edilebilir; mantıki ve ozellikle ilmi olması şarttır

Ben askeri deha filan bilmiyorum Herhangi bir zorluk onunde kaldığım zaman benim yaptığım iş şudur: Vaziyeti iyice tesbit etmek, sonra bu vaziyet karşısında alınacak tedbirin ne olduğuna karar vermek

Fikirler anlamsız, mantıksız, boş sozlerle dolu olursa, o fikirler hastalıklıdır Aynı şekilde sosyalhayat akıl ve mantıktan uzak, faydasız, zararlı ve birtakım inanclar ve geleneklerle dolu olursa felce uğrar (1922)

Bizim akıl, mantık, zeka ile hareket etmek en belirgin ozelliğimizdir Butun hayatımızı dolduran olaylar bu gerceğin delilidirler (1925)

İlim ve ozellikle sosyal bilimler dalındaki işlerde ben emir vermem Bu alanda isterim ki beni bilim adamları aydınlatsınlar Onun icin siz kendi ilminize, irfanınıza guveniyorsanız, bana soyleyiniz, sosyal ilimlerin guzel (yapıcı) yonlerini gosteriniz, ben takip edeyim

Evet; ulusumuzun siyasal, toplumsal yaşamında ulusumuzun duşunce bakımından eğitiminde de kılavuzumuz bilim ve fen olacaktır (1922; SD II )

İnsanların hayatına, faaliyetine egemen olan kuvvet, yaratma icat yeteneğidir 1930

Ulkemizin en bayındır, en latif , en guzel yerlerini uc bucuk yıl kirli ayaklarıyla ciğneyen duşmanı yenen zaferin sırrı nerededir bilir misiniz ? Orduların yonetiminde , bilim ve fen ilkelerini kılavuz edinmektir Ulusumuzu yetiştirmek icin temel olan okullarımızın, yuksek okullarımızın kurulmasında aynı yolu izleyeceğiz

Akıl ve mantığın cozumleyemeyeceği mesele yoktur

Ulkemiz icinde uygar duşuncelerin , cağdaş ilerlemelerin bir an yitirmeksizin yayılması ve gelişmesi gerektir Bunun icin butun bilim ve fen adamlarının bu konuda calışmayı bir namus borcu bilmesi gerekir

Bu dunyada her şey insan kafasından cıkar Bir insan başının ifade etmeyeceği hicbir şeyi duşunemiyorum

İnsan vucudu bir kursudur; zeka cevherinin korunduğu yer olan başı, uzerinde taşımak icin kurulmuş bir kursu! Cunku esas zekadır

Fikirler, zorla ve şiddetle, top ve tufekle asla oldurulemez!

Allah dunya uzerinde yarattığı bu kadar nimetleri, bu kadar guzellikleri insanlar istifade etsin, varlık icinde yaşasın diye yaratmıştır ve azami derecede faydalanabilmek icin de, butun yaratıklardan esirgediği zekayı, akıllı insanlara vermiştir (1923)

Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız

Üst Alt