Son Konu

Ahşap kesme tahtası temizliği nasıl yapılır?

yasuo

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
kesme_tahtasi_temizligi_nasil_yapilir_1556799858_9112.jpg

Kesme tahtası bakımı hijyenik açıdan oldukça önemli olmaktadır. Genellikle ahşap tahta kullanılan çoğu evde kesme tahtası bakımı konusunda gereken önem gösterilememektedir. Kesme tahtası bakımında yapılacak yöntemleri adım adım bir şekilde sizler için paylaşıyoruz. Ahşap kesme tahtası temizliği nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? İşte, yanıtlar...

Ahşap veya plastik olan kesme tahtaları mutfağın temel ve temizlik önceliği bulunan eşyaları arasında bulunmaktadır. Temizlik sırasında hijyeni kaybetmemek için düzenli olarak kesme tahtalarının temizliği yapılması gerekmektedir. Et ve benzeri çiğ besin ürünlerini keserken yardım aldığımız kesme tahtaları düzenli bakım yapılmadığı sürece bakteri üretimi gerçekleştirmektedir. Peki, derinlemesine kesme tahtaları nasıl temizlenir? Kesme tahtası temizliğinin püf noktaları nelerdir? Temizlik adımlarını sıraladığımız haberimizin içeriği için sayfamıza göz atınız...

KESME TAHTASI TEMİZLİĞİ NASIL OLMALIDIR?

xoYPj_1564409831_4101.png

Kesme tahtasını mikroplardan arındırmanın en doğru yöntemlerinden biri kesme tahtası nemliyken bulaşık deterjanıyla ovduktan sonra ardından 2 dakikalığına mikrodalga fırında ısıtınız veya ateşe yakın 2 dakika tutunuz.

- Orta boy bir leğenin içerisine yarıya kadar ılık su koyunuz içerisine bir miktar beyaz sirke ve limon damlatınız. Kesme tahtasını leğenin içerisinde yaklaşık 5 dakika bekletiniz.

- Karbonat limon karışımını kesme tahtasının üzerine sürdükten sonra 5 dakika kadar tahtanın üzerinde bekletebilirsiniz.

asWXb_1556799465_1132.jpg

- Kesme tahtasının üzerinde doğal maden suyu gezdirerek de temizliğini gerçekleştirebilirsiniz.

- Deniz tuzu ve limon karışımını kesme tahtasının temizliğinde temizlik malzemesi olarak değerlendirebilirsiniz.

fJmW8_1556799624_9769.JPG

Üst Alt