Son Konu

Nefis Kuru Bamya Çorbası (Afyon Yöresi)

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Nefis Kuru Bamya Çorbası (Afyon Yöresi) Tarifi İçin Malzemeler

*100 gram kuru bamya
*100 gr kıyma
*1 adet kuru soğan
*1 yemek kaşığı domates salçası
*3 adet limon tuzu
*5 yemek kaşığı sıvı yağ
*Tuz
*Limon suyu

Nefis Kuru Bamya Çorbası (Afyon Yöresi) Tarifi Yapılışı Merhaba Arkadaşlar Afyonumuzun düğün ve davet yemeklerinin olmazsa olmazı bamya çorbası tarifini paylaşmak istedim sizlerle Umarım dener ve beğenirsiniz
Deneyeceklere şimdiden kolay gelsin Afiyet Olsun?
Bamyaları bir bezin üzerine alıyoruz ve üzerini örtüp elimizle bastırarak ovuşturuyoruz, (bu işlem içindeki çöplerinin gitmesi ve tüylerinin dökülmesi için fotoğrafta da göreceksiniz dökülen çöpleri ) Ve bamyaları yıkayıp tencereye alıyoruz, üzerine 78 bardak soğuk su ve 3 adet limon tuzu ekleyip yaklaşık 3035 dk iyice haşlıyoruz ,(eğer iyice haşlanmadan suyu biterse su ekleyip haşlamaya devam ediniz )
İyice haşlanan bamyaların suyunu süzüp soğuk su ile yıkıyoruz ve bamyalara zarar vermeden yavaşça iplerini ayıklıyoruz
1 adet kuru soğanı olabildiğince küçük ve ince doğruyoruz ve 5 yemek kaşığı sıvı yağ ile iyice kavuruyoruz (iyice kavurun ki soğanlar çorbanın üzerine çıkmasın)
Kavrulan soğanlara kıymayı ekleyip kavurmaya devam ediyoruz Domates salçasını da ekleyip birazda salçayla kavuruyoruz ve üzerine 1 litre sıcak su döküyoruz iyice kaynatıyoruz ve haşlanan bamyaları da ekleyip damak zevkimize göre tuz ve limon suyu ekleyip iyice pişip suyu özleşene kadar kontollü bir şekilde pişiriyoruz Ben biraz kıvamlı olduğu için sonradan biraz daha sıcak su ekledim sizde suyu çorbanın kıvamına göre artırabilirsiniz Sıcak ve bol limonlu tüketmenizi tavsiye ederim

Afiyet Şifa Olsun

Üst Alt