Son Konu

Van'da Mahalleyi Bit ve Pireler Sardı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-64c33824c203b3fc41b9109614c60e4c73052ac2.jpg

Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı Yolaşan Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar, bit, pire ve sivrisinek istilası nedeniyle kabusu yaşıyor. Muhtar Fevzi Tunç sabaha kadar uyuyamadıklarını, tedbir alınmaması durumunda hastalanacaklarını söyledi.

Gürpınar'ın 150 hane ve yaklaşık bin 500 nüfuslu Yolaşan Mahallesi’nde vatandaşlar, 2 yıldır meskenlerini istila eden pire, bit ve sivrisineklerle çaba ediyor. Kendi imkanlarıyla sorunun üstesinden gelemeyen mahalleli, yetkililerden yardım istedi.

Mahalle muhtarı Fevzi Tunç, "Bunun ilaçlanması için yetkililerden yardım bekliyoruz. Burada yaşayanlar hepsi hasta oldu. Benim mahalleme bağlı 4 mezrada da var. Allah isteği için bu hususa bir el atsınlar. Buranın nüfusu bin 500 civarında. Ayrıyeten su ıstırabımız var. Gece sabaha kadar uyuyamıyoruz. Her gün vatandaşlar beni arıyor, 'muhtar biz hastayız yatamıyoruz' diyorlar. Ben ilgili kurumlara tekraren müracaatta bulundum. Ancak şu ana kadar mahallemizde ilaçlama yapılmadı" dedi.

Yetkililerden yardım bekliyorlar

İbrahim Tunç ise, "Ne biz ne de küçük çocuklarımız yatabiliyor. Geceleri ortaya çıkıyor. Gündüz gözüyle görülmüyor. Bir saniyede insanı yakıp çabucak kayboluyor. İlaçlama olmasa bunları öldürmek mümkün değil. Yetkililerden ricamız, bir an evvel gelip köyümüzü ilaçlasınlar" diye konuştu.

Konutundaki yorganların kimilerini ateşe verip, bir kısmını da silkeleyen Dilber Tunç da "Mahallemizde akşam saat 20.00'dan sonra pire, bit ve sivri sinek kabusu yaşıyoruz. Bizi ısırıyorlar. Isırdıkları yer de kızarıyor ve şişiyor. Büyük düşünce yaşıyoruz. Bunların ilaçlanması gerekir. Ahır, mesken ve tandır konutunda her yerde var. Lütfen buna deva bulunsun" sözlerini kullandı.

Üst Alt