Son Konu

'Tosuncuk' Mehmet Aydın'ın İfadesinden İlginç Ayrıntılar: 1.5 Milyar Topladım, Bitcoin'de 10’a Katladım

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-d9646f9e9143de61bdbb5c34f56118f2a8cec427.jpg

Mehmet Aydın’ın sözünden önemli ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Mehmet Aydın, Çiftlik Bank’tan raporlarda yazıldığı üzere 1 milyar 139 milyon lira değil 1.5 milyar lira topladığını söyledi. Aydın, "Bitcoin’e yatırım yaptım, 10 kat arttı" dedi ve kazandığı paranın raporda belirtilen borç ölçüsünü ‘kat kat’ karşılayabileceğini söyledi.

Brezilya’da teslim olduktan sonra Türkiye’ye getirilen ve tutuklanarak cezaevine gönderilen 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın sözünde Çiftlik Bank mağdurlarından Sermaye Piyasası Şurası (SPK) raporlarında belirtilen ölçüden çok daha fazlasını topladığını anlattı.

Hürriyet gazetesinden Musa Kesler'in haberine nazaran, Aydın yatırım yaptığı Bitcoin’den kazandığı paranın da SPK raporlarında Çiftlik Bank’ın toplam kar döngüsü olarak geçen 2 milyar 971 milyon liranın "kat kat" üstünde olduğunu söyledi.

"1 milyar 500 milyon liraya yakın para toplandı"

Aydın, 'Tespiti yapılan 322 milyon 642 bin liralık para açığı nereden kaynaklanıyor, bu paraya ne oldu?' sorusuna, "Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin yaptığı hesaplamalar yanlıştır. Hatırladığım kadarıyla yatırım yapan Çiftlik Bank oyunu üyelerinden 1 milyar 500 milyon liraya yakın para toplandı ve 850 milyon yakın para üyelere oyun çıkarı dağıtıldı. Ayrıyeten biz Gümrük ve Ticaret Bakanlığı raporunu tamamlamadan bizim hakkımızda saadet zinciri ile dolandırıcılık yaptığımız yaftasını yaptığından saadet zinciri olmadığımı kanıtlamak için üyelik alımımızı durdurduk" açıklamasını yaptı.

"322 milyon Bitcoine"

Hakkında yakalama kararı çıkartılınca kalan iadeleri yapamadığını belirten Aydın, "Ayrıca tespiti yapılan 322 milyon 642 bin liralık mahiyeti belirli olmayan para teziyle ilgili ben bu parayı öteki yurtdışı şirketlerinin kurulumunda Bitcoin aygıtlarının alımı ve tesislerinin kurulumunda kullandım. Bu para şimdiki ölçü değildir. Bu paradan daha fazlasını kullandım” dedi.

Bitcoin karı

Mehmet Aydın’ın Bitcoin yatırımlarına dair tabirleri ise hem neden teslim olduğuna hem de mevcut ekonomik gücüne dair değerli ipuçları veriyor. Bu sözler tıpkı vakitte "Parası bittiği için mi geldi?" sorusuna da karşılık niteliğinde.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı raporunda belirtilen 2 milyar 971 milyon 905 bin liralık sayıya sistemin bugünden prestijiyle kapatılarak tüm üyelere karlarıyla birlikte anaparalarının bir yıl boyunca ödenmesi sonucunda ulaşıldığını söyleyen Aydın sözünde, “Çiftlik Bank oyununun net bir yarar vaadi bulunmamaktadır. Kontratımızda sistem kapatıldıktan sonra çıkardan elde edilen gelirin ödenmeyeceğine, yalnızca anaparanın ödeneceğine dair bir konu bulunmaktadır. Ayrıyeten Gümrük ve Ticaret Bakanlığı vazifelileri ülkemizde ve Paraguay’da kurmuş olduğum Bitcoin üretim tesislerini kayda almamıştır" dedi.

Aydın kelamlarını şöyle sürdürdü: Hatta o periyotta Çiftlik Bank tertibi içerisinde kurulan Akhisar çiftliğinde bulunan Bitcoin üretim tesisine davet ettiğim halde gelmemişlerdir. Ayrıyeten yatırım yaptığım Bitcoin tarihten bu güne 10 kat daha kıymet kazanmıştır. Bu da raporda sav edilen 2 milyar 971 milyon 905 bin liralık ödemeyi kat ve kat karşılamaktadır. Fakat üyelere katiyetle sistem üzerinden bu ölçüde kar vaadinde bulunmadım.

Üst Alt