Neler yeni

Bilgilihocam ,Forum Sitesi ,Bilgi Sitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?

Soru Gönder ?

Topluluğumuzdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Nasıl Konu Açarım ?

Sitede Konu Açmayi Bilmiyorum ?

İletişim

Sitedeki Yetkili Arkadaslarla İletişim Kurmak İstiyorum ?

Hıçkırık Nedir, Neler Sebep Olur Ve Hıçkırık Nasıl Geçer?

  • Konbuyu başlatan yaprak0135
  • Başlangıç tarihi
yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Webmaster
Yetkili
Katılım
13 Nis 2018
Mesajlar
251,596
Tepkime puanı
8
Puanları
1,075
Yaş
31
Konum
Türkiye
Çoğumuz kuşkusuz ki hıçkırık krizlerine girmişizdir. Hıçkırık krizleri durduk yere ortaya çıkmaz ve altında yatan bazı hastalıklar olabilmesine karşın genelde geçici bir refleksdir. Bu sebeple genelde hıçkırığın çözümleri de gayet kolaydır. Hıçkırık ile ilgili bilmek isteyebileceklerinizi sizler için bir araya getirdik.
Hıçkırık, fazla miktarda ve hızlı bir şekilde yemek ve ya sıvı tüketiminden, veyahut sinirsel sebeplerle göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasında olan ve diyafram adı verilen adalenin istem dışı olarak kasılması ve gırtlak bölgesinin aniden kapanmasıyla oluşur ve bu sırada bir `hık` sesi duyulur.

Hıçkırık çoğu kez kısa müddetli ve zararsızdır. Sıhhatli kişilerde geçici bir rahatsızlık olarak ortaya çıkabilir. Küçük bebeklerde ve çok hızlı yemek yiyen ve aynı zamanda hava yutan kişilerde görülen hıçkırık buna iyi bir örnektir. Aşırı gülme, gıdıklanma, fazla sigara ve içki kullanılması, hava yutulması, stres ve sıkıntı gibi bir hastalığa bağlı olmayan vaziyetlerde de geçici hıçkırık ortaya çıkabilir.
Hıçkırık olaylarının çoğu tıbbi rehabilitasyon olmadan kendiliğinden yok olmaktadır. Ancak bazen akciğerler veyahut iki akciğer arasında bulunan boşluktan orijin alan kimi hastalıklar, kalp, karaciğer, bağırsak ve pankreas hastalıkları ve ya psikolojik sebepler hıçkırığa kapı aralayabilir.

Hıçkırık her zaman masum olmayabilir.Şayet 48 saatten fazla sürer ise veya bir takım vaziyetlerde yeme düzeninizi, uykunuzu, soluk alış verişlerinizi etkilemeye başlar ise doktora gitmeniz gerekmektedir. Hıçkırığın altında yatan nedene göre tedavisi değişir. Hıçkırık ile göğüs hastalıkları, göğüs cerrahisi, kardiyoloji, nöroloji uzmanları, eğer altta yatan organik bir neden bulunamazsa psikiyatri doktoru ilgilenir.
Şuan bu ekrana hıçkırarak bakan arkadaşlar için çözüm yollarını yazalım. Ancak bu yollarla hıçkırığınızı geçiremeseniz yukarda yazdığımız sebeplerden dolayı bir doktora görünmeniz gerekmektedir:
  • Bir poşet alıp, içine doğru aralıklarla nefes alıp, nefes veriyoruz. (net çözüm)
  • Soluğumuzu olası olduğunca çok tutuyoruz. (net çözüm)
  • Buruna bir tutam enfiye veya karabiber çekildiğinde oluşan hapşırık hemen peşinden gelen şok soluklanma, diyafram adalelerini etkileyerek yine normal soluklanma ritmine dönmenizi sağlar.
  • Şayet hıçkırığınızın sebebi boğazınızdan kaynaklıysa buzlu su, limon suyu veya sirke içmekte çözüm olabilir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst