Latest Thread

Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hindistan Cevizi Yağı

teknoloji

Yeni Üye
Mesajlar
19,125
Tepkime puanı
0
Puanları
6
Yaş
43


Hindistan cevizi yağı bitkisel doymuş yağlardandır, oda sıcaklığında (25 °C) katı halde bulunmaktadır.

Hindistan cevizi yağı meyvesinin etli bölümünden elde edilmektedir.

Antibakteriyeldir ve Lauriik asitten zengindir antioksidan özelliğe sahiptir.

Mineral, vitaminlerden ve diyet lifi bakımından zengin besin kaynağıdır. Kolay sindirilebilirler.

Sağlık Üzerine Etkisi

Obezite;

Hindistan cevizi yağı obez bireylerde abdominal obezite’ de azalmayı desteklediği yapılan çalışmalarla desteklenmiştir.

Kolesterol;

Yapılan bir çalışmaya göre süzme hindistan cevizi yağı tüketimi HDL kolesterol üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu bildirilmiştir. HDL kolesterol aynı zamanda iyi kolesterol olarak tanımlanmaktadır.

İnsülin Direnci;

HbA1c kan şekeri değerini belirlemeyi sağlar yapılan araştırmaya göre HbA1c’de azalma gösterdiği saptanmıştır. İnsülin duyarlılığında anlamlı bir azalmaya sebep olduğu belirtilmiştir.

Kalp - Damar Hastalıkları;

Kan lipid ( temel organik bileşik) oranında düşüş gösterdiği gözlemlendiğinden dolayı kalp hastalıkları ve kardiyovasküler hastalıklar’ da tercih edilebilmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı & Nörolojik Hastalıklar

Nörolojik hastalık denilince ilk akla gelen Alzheimer’dır. Alzheimer çağımızda çoğunlukla rastlamaktayız ama kesin tedavi eden bir ilaç tedavisi bulunamamıştır. Bu sebeple alternatif fonksiyonel beslenme tedavilerine başvurulmaktadır.

Alzheimer’ in sebep olduğu nöron kayıplarını önlemek amacıyla hücre beslenmesi büyük öneme sahiptir. Orta zincirli yağ asitlerinin hücre enerjisi için iyi bir kaynak olduğu bilinmektedir.

Yapılan araştırmada akdeniz diyetinin Hindistan cevizi yağı ile zenginleştirilmesiyle uygulanan tıbbi beslenme tedavisi Alzheimer hastalarında bilişsel ( dikkat, bellek, dil kullanma ve anlama, öğrenme,)fonksiyon üzerine pozitif etki gösterdiği saptanmıştır.


 
Üst Alt
Reklam Engelleme Yasaktır

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler