Son Konu

Süleyman Soylu, Gazetecilerin Karşısında Sedat Peker'in İddialarına Cevap Veriyor

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-ef788df1a5db64c4a21df0d73f068401c2b7bde5.jpg

Sedat Peker'in açıklamalarının akabinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Habertürk'te gazetecilerin sorularını yanıtlıyor. Programın birinci yarısında gazetecilerin soru soramaması reaksiyon çekerken, Soylu'nun argümanlarına Peker anında karşılık verdi. 

Sedat Peker'in açıklamalarının akabinde tartışmalar sürüyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Habertürk TV'de Kübra Par'ın moderatörlüğünde Merdan Yanardağ, İsmail Saymaz, Veysi Ateş ve Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtlıyor.

Soylu'nun açıklamasından satır başları şöyle:

• Çocukluğumdan itibaren siyasetin içindeyim. 1980 darbesinde 11 yaşlarındaydım lakin gördüm, öncesini de gördüm. Gaziosmanpaşa'da bir meskenimiz vardı. Babam Adalet Partisi'nde siyasetçiydi. Meskene çıkarken bodrum katını 'bomba var mı' diye denetim ederek başlardık. Sokağımızın başında bir kişiyi taradıklarını gördük. Siyaset ve demokrasi bize; Yunus'un söz ettiği üzere, kıymetlerimizin bize öğrettiği üzere; Ya göründüğün üzere ol ya göründüğün üzere ol.

• Bizim jenerasyonumuzun bizden sonraki kuşaklara bir borcu var, artık hiçbir şeyi, ne yaşadıklarımızı onlara aksettirmeden gelecek kuşaklarımıza huzurlu bir Türkiye bırakabilmek.

• Bir organize hata şühelisinin, yıllarca herkesin tanıdığı birisinin tezlerinin hepsi saçmalıktır. Argümanların hiçbiriyle muhattap değiliz” deyip kenarda durabilirdim. Hepimiz eski Türkiye’yi biliyoruz. Bir siyasal katastrasyon gördüm. Bir tasarı bir kirli plan.
'Devleti gaye alıyor. Bir vesayetin sözcülüğünü yapıyor'

• Yıl 2015. Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran seçimleri evvel MKYK toplantısında bir kıymetlendirme yapabilirken. “HDP’yle anayasa yapabiliriz” diye bir cümle çıktı ağzından.

• Seçim geçti, AKP tek başına iktidarı elde edemedi. Hatırlıyorum birinci MKYK toplantısında bugün DEVA Partisi’nin lideri Ali Babacan şunları söyledi: Hiç bunlara bakmamalıyız, ekonomiyi ayakta tutmalıyız. Dedim ki bizim sorumluluğumuz bugün bu değil. Bizim sorumluluğumuz demokrasiyi ayakta tutmak.

• Tartışmalar o kadar çok şiddetli oluyordu ki. Bir orta Sayın Davutoğlu’nun istikrarı kayboldu, “Odalarınızda ne konuşuyorsunuz, dinletip biliyorum” demişti. 7 Haziran 2015-1 Kasım 2015 ortasındaki süreci anlatıyorum.

• Sayın Cumhurbaşkanımızla bugün üzere hatırlıyorum Külliye'de birlikte olduk. 'CHP ile iktidar hazırlığı sözkonusu, genel gidişat bu' dedim. 'Sen ne düşünüyorsun' dedi. Dedim ki, 'Rahmetli Erbakan 1974'de yaptı üzerinden darbe geçti. Yarım yamalak da olsa Refahyol 'a fakat geldi. 1994'de SHP ile bir arada yaptık, veladdalin amin! Türk siyasetinin tabiatına uygun bir tabiat değil. Vatandaş iki tarafı birbirini denetlesin diye, birbiriyle uzlaşsınlar diye değil, tam aykırısı birbirini denetim etsinler diye 1800'lerin sonundan itibaren bir siyasal sistem kuruldu. Bunu getirip dışarıdan angaje edilmemiş. Doğal bir serüven bu. Bu serüven ne vakit bozulmuşsa kahır meydana geldi. Sayın Cumhurbaşkanımıza 'ben bunun yanlış olacağını düşünüyorum' dedim. 'Haklısın' dedi.
Peker'in görüntüleri operasyon mu?

• Burada Türkiye'nin üzerine getirilmeye çalışılan tam da bu, Türkiye'ye operasyon. Gaye Türkiye. Kolay bir operasyon var. Türkiye kimi vakit ekonomik, terör akınlarına maruz kaldı.

• Erhan Tuncel ile Sedat Peker'i kim bir ortaya getirdi? Sedat Peker'e Erhan Tuncel'i kim emanet eder? Hangi sistem emanet eder? (Özel Harp Dairesi'ni işaret etti)

• Bu kadar cürümün içerisinde olan bir kişi tecavüz etmiş bir kıza. Karakola gidiyor, emniyette teşhis ediyor 'budur' diyor. Belge orada kapanıyor. Benim argümanım yok, evrak var. Ben bir tezin sahibi değilim. Tecavüzden ötürü karakola götürülüyor. Sonuç itibariyle orada herşey kapanıyor. Oradaki iki kişi, 'Biz Bilecik'ten aldık' diyor. Neyi alıyor? Silah ruhsatlarını. 'Bilecik'e hiç gitmedik' diyor. Bilecik'te kim var? Veli Küçük var. Yanlışsız mu? Sıkıntının hangi iklimde oluştuğunu söz etmek için anlatıyorum bunu.
Soylu'nun argümanlarına Peker anında karşılık verdi

Peker Rize'de miting yaptı, Erdoğan fotoğrafıyla. AKP'den kimse itiraz etmedi, iftara davet etti. AKP'ye yakın kanallardan prestij gördü. Mafya olduğu bilinmiyor muydu?

• Genellemek çok yanlış bir şey olur. AK Parti siyasi hayatı içerisinde 2002'ye kadar şayet varsa, 2002'deki notları çok açık bir halde gösterebilirse arkadaşlar. 

• O vaktin manşetlerinde 'Türkiye'yi mafya teslim aldı' başlığı var. Türkiye mafyaya teslim oldu. Ben AK Parti'de değilim o devir. AK Parti'nin birinci problemi budur. 

• AK Parti Türkiye'de birinci defa ekonomiyi sıçratmadı, mafyayı bitirdi.

• Özne seçilmemin nedeni şu, ben hükümetin üyesiyim, AKP'nin yöneticiliğini yaptım, yalın kılıç terörle çaba ediyoruz.
Feyzi İşbaşaran'ı dövdürdüğünü, AKP MKYK'sından bir isim rica etti dedi, Hürriyet baskınına ait de AKP'li vekil istedi dedi. Birinci sav için Metin Külünk işaret edildi. Bunlara ait süreç yapılmayacak mı?

• Sedat Peker'in muhafazaya mı muhtaçlığı var? Gayesi ne? Tam da bahsettiğimiz. 'Ben akademisyenleri kan banyosunda yıkayacağım'. Adam benim herşeyime küfrediyor, takipsizlikle övünüyor. Hangi partiyse, yalnızca AK Parti ile ilgisi yok ki. CHP'li Gürsel Tekin'in attığı tweeti sen de biliyorsun, ben de biliyorum. Bütün bunların tamamı organize kabahat mensuplarının birtakım mahallî zafiyetlerden istifade ederek meşruiyet sağlamalarıdır.

• 16 Ocak 2015. DHKP/C'nin Sedat Peker'e, ilgili şahsa tehdit. 26 Ocak 2015 'ben muhafaza istemiyorum', daha sonra 'ben istiyorum' diyor. Tekrar kurul toplanıyor, istihbarat ve terör biraraya geliyor ve kendisine muhafaza veriliyor. İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, Terörden sorumlu da zannediyorum Mustafa Çalışkan. Artık şu adam, Nurettin Demir. Biz nelerle uğraşıyoruz. Nurettin Demir Kadıköy eski ilçe emniyet müdürü. Kardeşi Nurten Demir, 1992'de DHKP/C'den öldürdü, öteki kardeşi DHKP/C ile iltisaklı. Sanal tehditle, kurgu bir tehditle, ben İçişleri Bakanıyım. İstanbul'da her devir kimlere muhafaza verildiğini bilemeyebilirim. Yakın muhafaza, tehditlere yönelik müdafaalar, vilayet emniyet tehditleri belirler. Bu riskli bir iştir. Benim dönemimde muhafaza 5 bine düştü. Bunun yüzde 40'ı da hakim ve savcılardır.

• Nurettin Demir 93-99 DHKP/C. 2015'de Kadıköy İlçe Emniyet müdürü kardeşinden kalan DHKP/C mirasıyla kurgu üretir. Silsile-i meratip bu türlü başlamış. Bu kişi FETÖ'den ceza yemiş. Kadıköy'de herkes bilir ki bir kişi bunun aleyhinde bir şey söylesin. Ben bir evvelki Kadıköy İlçe Emniyet Müdürünü vazifeden aldım. Sorumluluk bana mı ilişkin? Hayır. Benim telefonum 27 yıldır tıpkı. Bataklık Operasyonu'nun birinci ihbarı şahsıma geldi. İstihbarat, terördeki arkadaşlar bilir ki, benim ihbar sinirim geniştir. Operasyon hakikat çıktı ve Bataklık Operasyonu başladı.
Metin Külünk tezi ve Hürriyet'in basılması olayı nedir? Süreç yapılacak mı?

• Bu mevzuda bir bilgim yok, kaçmam biliyorsam söylerim. Organize kabahat örgütleri her yere sızıyor. Benim adımı kullanan 30 kişi mahpusa girdi, Süleyman Soylu'yu tanıyorum diyor. Sizin isminizi istismar etmek isteyen kimse yok mu? Herkes var. Organize hata örgütleri kendilerini devlete yanaşık göstermeye çalışıyor. Rize'de bir adam öldürülüyor, çay kaçakçılığından. Öldüren bunlar, mahkeme toplanıyor, olay ortadan kalkıyor.

• Sedat Peker'in polis müdafaası olduğunu öğrendim. Canan Kaftancıoğlu'nun da muhafazası olduğunu bilmiyorum. Lakin şunu söyleyeyim; Pervin Buldan'a müdafaayı ben verdim. O günün eş lideri Sezai Temelli, ona da muhafazayı ben verdim.

• Öğrendiğimde ne oldu? Başında ben bu müdafaayı verir miydim? Vermezdim. Öğrendiğimde 2018'in ortalarından sonra İstihbarat Lideri 'Bir operasyondayız, biraz sabredin' dedi. 'Biz bunları dinliyoruz, bir iş üstündeler, ne olursunuz sabredin' dedi. Sonuç itibariyle biraz sabrettik, sonra da aldık onları.

• AK Parti örgütleriyle Sedat Peker ortasında bir münasebet var demeyi kabul etmem. Bir organize hata örgütü önderinin ipe sapa gelmez savları kabul edersek İçişleri Bakanı'nı da yargılarız.

Üst Alt