Son Konu

9. Uluslararası Malatya Film Festivali yoğun katılımla sona erdi

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
9_uluslararasi_malatya_film_festivali_sona_erdi_1574257268_8784.png

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Valiliği'nin paydaşlığıyla bu yıl 9.'su düzenlenen Malatya Sinema Şenliği, dün gerçekleştirilen kapanış merasimiyle vedasını gerçekleştirdi. 5 gün süren ve mükafatların sahiplerini bulduğu şenliğe; Mehmet Aslantuğ, Oktay Kaynarca ve Can Yaman üzere çok sayıda ünlü isim katıldı.

Bu yıl 9.'su 15-19 Kasım tarihlerinde gerçekleşen, Memleketler arası Malatya Sinema Şenliği; dün akşam Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşen görkemli kapanış ve armağan merasimiyle vedasını gerçekleştirdi. Kısa ve uzun metraj sinemaların mükafatlarını aldığı, oyuncu Eser Yenenler'in de sunuculuğunu gerçekleştirdiği gecede; Derviş Zaim, Müfit Can Saçıntı, Burak Sevinç, Mehmet Aslantuğ, Gülenay Kalkan, Oktay Kaynarca, Can Yaman, Haluk Piyes ile Ozan Akbaba, Olgun Şimşek, Ekin Koç, Ahmet Yenilmez ve Alican Yücesoy üzere isimler taraf aldı. Yasemin.com ekibinden Hüsna Köşger, 9. Memleketler arası Sinema Şenliği'nin kapanış merasimini konumunda takip etti.

Şenliğin bu yılki jüri başkanlığı hizmetini yürüten Direktör Derviş Zaim, vazifesi kabul etmesiyle ilgili olarak, 'Çok sayıda şenlik var. Bu şenliklerin içerisinde bulunmanın, ahlaken yapılması gereken bir şey olduğunu düşünüyorum. Zira şayet siz; estetik, teknik, ahlaki olarak kararların, muayyen bir olgunlukla verilmesini istiyorsanız, kahırlarını görmüşseniz, bunların giderilmesi için elinizi taşın altına sokmanız lazım. Benim kabul etmemdeki en büyük sebeplerden biri bu.' açıklamasında bulundu.

gWp7P_1574264420_6003.jpg

Kısa sinemalar için jüri başkanlığı vazifesini yürüten Senarist, Direktör ve Aktör Müfit Can Saçıntı, şenliğin geldiği noktaya değinerek, 'Pek çok şenlik var ancak Malatya Sinema Şenliği, kısa devirde birinci 3'e girmeyi başardı. En değerli özelliği; halkla iç içe olması.' tefsirinde bulundu.

'FESTİVALLERDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ESASTIR!'

Jüri üyelerinden biri olan Aktris Devin Özgür Çınar, şenliğin sürdürülebilirliğine dikkat çekerek, 'Festivalin devam ediyor olması çok şık. Daha evvelki şenliklere gelmiştim. Gördüğüm kadarıyla şenlik, kenti hareketlendiriyor. Kesimin içerisindeki kişilerin, birbirleriyle muhabereye geçmesi açısından da kıymetli. Sanıyorum ki Malatyalılar da bundan çok mutludurlar.' açıklamasını yaptı.

Öbür jüri üyelerden Ekin Koç, 'Festivallerde sürdürülebilirlik esastır. İnşAllah 19.'su velev 29.'su düzenleniyor olur. Şenlikler bulunduğu kentlere kıymet katar. Nispeten bu türlü şeylerin, biraz daha korunaklı tutulması gerektiğini düşünüyorum.' yorumunda bulundu.

'BÜTÜN BAĞIMLILIKLARLA UĞRAŞ EDİYORUZ!'

Şenliğe konuk olarak gelen ve şiddet bağımlılığına yönelik çalışmalarını Malatyalılara aktaran Aktör Haluk Piyes, çalışmalarıyla ilgili olarak, 'Sadece şiddet bağımlılığıyla değil bütün bağımlılıklarla uğraş ediyoruz. Bu külfetler hanede başlıyor. Zira biz ailelerimizden gereğince ilgi, haber, sevgi almadığımız vakit, evlatlarımızı dışarıda bekleyen uydurma bir tuzak ve sevgi olabilir. O yüzden; evlatlarımızı kaybetmeden, konutumuzda sevgiyi, muhabbeti, ilgiyi lütfen eksik etmeyelim.' tabirlerini kullandı.

cBbJf_1574263493_5566.png

Şenlikte armağan veren Aktör Can Yaman, şenliği deneyimlemeye ve görmeye geldiğini belirterek, kendisi için hoş bir deneyim olduğunu belirtti.

PxBYk_1574264299_2033.png

Bir sair konuk Aktör Burak Sevinç, şenlikten duyduğu memnuniyeti lisana getirerek, 'Tüm yetkililere şahsi teşekkürlerimi sunuyorum. Film kolu ismine harika gelişmeler kaydediyoruz. Daha da çok olmasını diliyorum.' tabirlerini kullandı.

'ANADOLU'DA ŞENLIKLERIN YAYGINLAŞMASI, BİR DEVLETIN UYGARLIĞINA İŞARETTİR!'

E8W3f_1574264521_8556.jpg

Şenliğin basın içtimasında da bulunan Aktör Oktay Kaynarca, 'Bizim için çok bedelli bir tertip. Destek vermeye çalışıyoruz. Bizim için bu zincirin kırılmaması değerli.' diyerek şenliğe verdiği ehemmiyetten bahsederken, Mehmet Aslantuğ ise, 'Festivallerin geleneği çok kıymetlidir. Anadolu'da sinema velev temaşa şenliklerinin yaygınlaşması, bir memleketin uygarlığına işaret eder. Bütün sanatkarlara düşen vazife de, imkanları ölçüsünde o şenlikte bulunmaktır. Bu çok kıymetli bir şey.' değerlendirmesinde bulundu.

Zd5U8_1574264473_2932.jpg

Aktör Ahmet Yenilmez ise, 'Bu coğrafyalar üzerinde varlığımızı sürdürebilmemiz için; ekonomik, bayındırlık mealinde kalkınmışlık değerli olduğu kadar, onun ötesinde nasıl bir coğrafyada yaşıyoruz, nereden geldik nereye gidiyoruz, dün bugünü hazırladı, bugün yarını hazırlayacaktır denklemi içerisinde, o kültürel bağışıklığımızı güçlendirmemiz lazım. Bu da, bu çeşit şenlikler ile olur.' sözleriyle memnuniyetini lisana getirdi.

Üst Alt