Son Konu

İmamoğlu Tepki Gösterdi: İBB'ye Bağlı Vakfın Kurban Bağışı Kampanyasına İzin Çıkmadı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-0e1c5ba34a78b4b3c72b4fce495d287c50df41c6.jpg

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, iBB'ye bağlı İstanbul Vakfı'nın kurban bağışı toplama talebinin İstanbul Valiliği tarafından rastgele bir münasebet sunulmadan reddediliğini bildirdi. İmamoğlu, "İhtiyaç sahibi 132 bin ailenin meskenine bir kilo kıyma girmesine gönlü razı olmayan, onların bayramda yüzünün gülmesini istemeyen bir kişi var; o da İçişleri Bakanı" dedi. 

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı 30 yıllık İstanbul Vakfı'na, Kurban Bayramı’nda gereksinim sahibi ailelere kurban eti ulaştırma kampanyasına müsaade vermedi. İstanbul Valiliği 25 Haziran 2021 tarihli yazısı ile yardım toplama kampanyası müracaat talebinin uygun bulunmadığını İstanbul Vakfı İdare Heyeti Başkanlığı'na bildirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu karara toplumsal medya hesabından paylaştığın bir görüntü ile reaksiyon gösterdi. Kurban bağışı toplama talebinin hiçbir münasebet sunulmadan reddedildiğini belirten İmamoğlu, "132 bin aileye bu berbatlığı neden yapıyorsunuz? dedi.

Geçen yıl kurban bağışı toplamak için yaptıkları müracaata olumlu karşılık verildiğini aktaram İmamoğlu, "Yüzlerce hayırsever kurban ibadetini belediyemizin teminatı ile bu biçimde yapmış ve bağışlar sonucunda İstanbul'da 132 bin 50 gereksinim sahibi ailemizin konutuna bir kilogramlık kavurma ve kıyma girmiştir" açıklamasında bulundu.

"132 bin ailenin yüzünün gülmesini istemeyen tek kişi İçişleri Bakanı"

İmamoğlu şöyle devam etti:

"Tüm dağıtım ve bağış hesabını da eksiksiz devletimize sunduk. Bu kurban bayramında da bu ulvi maksatla yola çıktık. İstanbul Vakfı'mız tekrar devletimizden bağış toplamak için müsaade istedi. 27 Nisan gününden beri tam 2 ayı aşkın müddettir bekletildi ve sonunda bu iyi yola çıkmamız için vakfımıza müsaade verilmedi. 'Hayır, sen kurban bağışı toplayamazsın' dendi. Hiçbir münasebet yok. Bu kararı anlamakta zahmet çekiyoruz. İnanın devletimizin pek çok değerli devleti yöneticisinin de bizim üzere düşündüğünü biliyorum. Bir kişi hariç o da İçişleri Bakanı. Gereksinim sahibi 132 bin ailenin konutuna bir kilo kıyma girmesine gönlü razı olmayan, onların bayramda yüzünün gülmesini istemeyen bir kişi var; o da İçişleri Bakanı."

"Bir cümle bile münasebet yok

"Şimdi bu hali anlamak mümkün mü?" diyen İmamoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

"Geçen yıl müsaade verilen vakfın kusuru yok. Geçen yıl neyse bu yıl da birebiri uygulanacak. Neden? Allah aşkına neden? Bir cümle bile münasebet yok. Ne var? Yalnızca bir kişinin ferdî ihtirası var. Ne yazık ki kini mi var, öfkesi mi var ya da öbür bir hesabı mı var çözemiyorum. Onun için birkaç gündür bu haberi alır almaz ne yapayım diye düşünüyorum. Bu kişinin kötülük ettiği ne benim, ne de Büyükşehir Belediyesi. Ne benim siyasi geçmişim, ne de partim ne de diğer bir şey. 132 bin aileye bu berbatlığı yapıyorsunuz. Çok ancak çok düşündürücü. Bu engellemeye karşın ben yola çıkmayı istedim lakin kaygı duydum. Bu tasa ya da endişe kimseden değil. Bağış almaya başlayınca daha evvel olduğu üzere hesapların bloke edilebilecek olması. Onunla da uğraş ederiz lakin bu sefer durum farklı. Bağışçı vatandaşlarımızın kurban ibadetlerini yerine getirememiş olması beni çok derinden düşündürdü."

Erdoğan'a davet

Kararın gözden geçirilmesini talep eden İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a davette bulundu:

"Gelin, İçişleri Bakanı'nın 132 bin 50 ailemizi üzecek kararını ortadan kaldırtın. Devletimizin tüm ünitelerine, kurumlarına, vicdan sahibi yöneticilerine sesleniyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum, gelin inancımızın ve insanlığın yanında durun. Her şeyi siyasete bir biçimde karıştırmaktan vazgeçin. "

Üst Alt