Son Konu

Somun Ekmekte Tavuk Döner, Ekmek Arası Tavuk Döner (Klasik Döner)

yasuo

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
somun-ekmekte-tavuk-doner-ekmek-arasi-tavuk-doner-klasik-doner.jpg

Somun Ekmekte Tavuk Döner, Ekmek Ortası Tavuk Döner (Klasik Döner) Tanımı İçin Materyaller

Marine için gereçler;
  • 300-400 gram kemiksiz but eti ( göğüs de olur lakin but eti daha lezzetli olur, ben 3 tane tavuk sarma kullandım)
  • 1 soğan suyu
  • 1 tatlı kaşığı süt
  • 1 tatlı kaşığına yakın yoğurt
  • 1 çay kaşığı salça (biber ,domates salçası, karışık olabilir ikisi toplam 1 çay kaşığı olacak)
  • 2 tatlı kaşığı sıvı yağ
  • 1 çay kaşığı toz biber
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • Karabiber
  • Kimyon
  • Yarım çay kaşığı kekik
  • Tuz(ben 1 silme çay kaşığı kullandım)
  • Pişirmek için yağ
Salata için gereçler;
  • 1 orta uzunluk soğan( incecik doğranmış)
  • 4-5 kanat marul (ince kıyılmış)
  • Domates(ince doğranmış)
  • Maydanoz(ince doğranmış)
  • Tuz
  • Ketçap
  • Mayonez

Somun Ekmekte Tavuk Döner, Ekmek Ortası Tavuk Döner (Klasik Döner) Tanımı Yapılışı

1. Tavuk hariç bütün materyaller derin kaba alınır uygunca çırpılır tavuk eklenir, sos tavuğa düzgünce yedirilir dolapta 1-2 saat bekletilir( vaktiniz varsa 1 gece bekletin daha lezzetli olur).
  2. Dinlenen soslu tavuk çıkartılır tezgaha streç sinema fotoğraftaki üzere 3-4 kat serilir, tavuklar üst üste koyulur, rulo yapılır buzlukta 6-7 saat dondurulur.
  3. Dondurucudan çıkartılan tavuklar 15-20 dakika kadar bekletilir.
  4. Ne çok ince olacak ne çok kalın olacak, olağan kalınlıkta doğranır.
  5. Kızgın tavada yağ ile kızartılır. (dağılmadan pişmesi için altı kızarmadan çevirmeyin).
  6. Ekmeğin ortasına sırayla salata gereçleri, çok az tuz, tavuk, ketçap, mayonez koyulur.
  7. İsteğe nazaran servis edilir. Afiyetle
Denediğiniz tanımların fotoğrafını bizimle paylaşmayı unutmayın

Not: ben göğüs eti kullanmadım ancak tavuk göğüs kullanacaksanız soslamadan evvel fotoğrafta gösterdiğim hallerde inceltin.

Göğüs eti kullanacaksanız marine için yağ ölçüsünü iki katına çıkartın.

Marine sürecinden sonra tavukları tekrar dondurduğumuz için sağlıklı olması açısından marketten tavuğu aldığım gün buzluğa atmadan marine ediyorum. Dolapta dinlendirdikten sonra buzluğa atıyorum. Buzlukta en az 6-7 saat durmalı. Daha fazla durursa da dert olmaz.

Kuyruk yağınız varsa döner daha da lezzetli olur.

Bu ölçülerden 4 porsiyon döner çıktı.

Üst Alt