Son Konu

Katıklı Ekmek Hiç Bu Kadar Kolay Ve Lezzetli Olmamıştı (Tavada)

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
katikli-ekmek-hic-bu-kadar-kolay-ve-lezzetli-olmamistitavada-14.jpg

Katıklı Ekmek Hiç Bu Kadar Kolay Ve Lezzetli Olmamıştı (Tavada) Tanımı İçin Materyaller

• 1 su bardağı yoğurt yahut süt
  • 2 su bardağı kaynara yakın su
  • 1 paket yaş maya,
  • 7,5 su bardağı un
  • 2 tatlı kaşığı şeker
  • 2 çay kaşığı tuz
  • Çeyrek çay bardağı sıvı yağ
İç harcı
  • 1/2 (yarım) kg lor peyniri
  • 2 orta uzunluk kuru soğan
  • Çok az yeşil soğan, isteğe bağlı
  • 1 er yemek kaşığı domates ve biber salçası
  • 1 tatlı kaşığı pul biber,
  • 1 yemek kaşığı susam
  • 1/2 (yarım) çay bardağı sıvı yağ

Katıklı Ekmek Hiç Bu Kadar Kolay Ve Lezzetli Olmamıştı (Tavada) Tanımı Yapılışı

1. Hamurunu mayalamakla işe başlıyoruz, yoğurma kabımızın içerisine yoğurt, maya su ve şeker karıştırılır un ve tuz ek edilir, en son çok az sıvı yağ eklenerek yumuşak bir hamur elde edilir, yoğurma kabımızın, kapağı kapatılıp üzerine kalın bir örtü, sarıp bir saat mayalanmaya bırakılır.
  2. İç hacını hazırlamak için, soğanı robotta çekelim (Ben biraz da yeşil soğan koydum) lor peynirini, birer yemek kaşığı biber ve domates salçası, baharatlarını, susam ve sıvı yağını koyup düzgünce karıştıralım,.
  3. Mayalanan hamurumuzdan mandalina büyüklüğünde bezeler yapalım, her birini tabak büyüklüğünde açalım.
  4. Üzerlerine lahmacun harcı sürer üzere her yerine ince bir biçimde yayalım,.
  5. Ocağımızın büyük gözünü, kısık halde açıp tavayı koyalım, ısınınca hazırladığımız ekmekleri kapağı kapalı bir halde pişirelim (Yaklaşık her biri iki, dakikada pişiyor).
Not: Bu hamurun yarısından biraz fazlası, geri kalanını buzdolabında koruma edip iki, üç gün, saklayabilirsiniz, ben o denli yaptım. Çok lezzetli bu tanımımı deneyip sonucu bildirirseniz, sevinirim

Üst Alt