Son Konu

boşaltımda görevli organ ve yapıların sağlığını korumak için yapılması gerekenler

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
boşaltımda görevli organ ve yapıların sağlığını korumak için yapılması gerekenler

Boşaltım sisteminin vücut dengesinin (homeostaz) sağlanmasında çok kayda değer bir yeri vardır

Böbrekler, üreterler ve idrar kesesinden oluşan boşaltım sistemi, yapımafet sırasında ortaya çıkan atık maddelerin atılımından sorumludur Karoser işlevlerinin sürekliliği için hücrelerden atık maddelerin atılması gerekir Katı ve istikrarsız atıklar, kan içinde erimiş olarak taşınırlar ve böbreğe ulaştırılarak süzülürler Bu atıklar üreterler aracılığıyla idrar kesesine geçerek, kesin aralıklarla idrar olarak depolanıp, öbür aralıklarla vücuttan atılırlar

Boşaltım Sisteminin Sağlığı ve Korunması :
1Tatmin Edici miktarda akışkan alınmalıdır (Böbreklerin gizli çalışması için bol sıvıya ihtiyacı vardır Alınan sıvı miktarı sıcak ve kuru havalarda arttırılmalıdır Günlük en az 2 litre su alınmalıdır)
2 İdrar uzun vakit tutulmamalıdır (Böbrek taşları oluşabilir)
3 Böbrekler ve idrar yolları soğuktan korunmalıdır (Böbrek sağlığı için)
4 Aşırı acı ve baharatlı yiyecekler yenilmemelidir
5 Düzenli banyo yapılmalıdır (Derideki gözeneklerin açılması için)
6 İçilen su ve yenilen besinler temiz olmalıdır
7 Böbrek iltihabı rahatsızlıklarında çare yarıda kesilmemeli ve ilaçlar vaktinde alınmalıdır
8 Diş çürükleri ve faranjit hemen tedavi ettirilmelidir (Çürük ya da iltihaba yol açan mikroorganizmalar, daimi böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir)
9 Bireysel temizliğe uyarı edilmelidir *

Üst Alt