Latest Thread

Ibrahim suresi 4 ayet ne anlatmak istiyor?

  • Konbuyu başlatan moderatör
  • Başlangıç tarihi
moderatör

moderatör

Yönetici
Katılım
27 Tem 2022
Mesajlar
2,903
Tepkime puanı
2
Puanları
9
Yaş
34

Ibrahim suresi 4 ayette verilmek istenen mesaj nedir?​

“Biz her peygamberi kendi kavminin diliyle gönderdik ki onlara (Allah'ın emirlerini) iyice açıklasın. Allah dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.” (İbrahim suresi, 4. ayet.)

Allah dilediğini doğru yola iletir ne demek?​

Rabbinin ordularını ancak kendisi bilir. Bu, insanlara bir uyarıdır." Ayette Allah'ın, dilediğini dalalette bırakacağı, dilediğini de doğru yola ileteceği belirtilir. Helak olmak, kaybolmak, yolunu şaşırmak anlamındaki "dalal" kökünden türeyen "idlal", yoldan çıkarmak, saptırmak, şaşırtmak demektir.

Kur’an ı Kerimde ikinci ayet nedir?​

Resulullah (sav) şöyle buyurdu ki: "Kuran'da iki ayet vardır ki, müminler için şifadır ve Allah'ın sevdiği şeylerdendir. O iki ayet Bakara suresinin son iki ayeti (olan Amenerrasülü) 'dür.

Allah dilediğini hidayete erdirir ne demek?​

Kur"an-ı Kerim"de birçok ayette Allah"ın bir takım kimselerin kalplerini mühürlediği, onların kalplerine imanın girmesinin imkânsız olduğu, Allah"ın dilediğini hidayete erdirdiği, dilediğini ise saptırdığı ifade edilmektedir.

Ibrahim suresi ne için okunur?​

İbrahim süresi faziletleri ve okumanın faydaları: Ahlakın güzelleşmesi için 10 defa okunur. Düşmana karşı 7 kere okunursa, şerrinden korunur. Anne ve babasının rızasını kazanmak için her gün okunmalıdır.

Allah kime hidayet verir?​

Aynen öyle de bir kimseye Allah'ın emir ve yasaklarını en güzel bir şekilde tebliğ eden insan, neticeye kesin gözüyle bakamaz. Zira, Hadi (hidayete erdirici) ancak Odur. Allah'ın dilediğine hidayet vermesi ise, hidayet şartlarına riayet eden kimseye, dilerse hidayet vermesi demektir.

Allah kimi doğru yola iletir?​

Allah, kimi saptırırsa onu doğru yola iletecek yoktur (vemen yudlilillâhu femâ lehu min hâd).” ifadesi, ikisi Mekki ve biri Medeni olmak üzere toplam üç surenin dört ayetinde geçmektedir.

Amenerrasulü duası hangi surede?​

Bakara suresinin son iki ayeti olan Amenerrasulü çok fazileti bir duadır. Bakara suresinin son iki ayetinin (Amenerrasulü) fazileti hakkında birçok sahih hadis rivayet edilmiştir.
 

Yazar: moderatör
Article Title: Ibrahim suresi 4 ayet ne anlatmak istiyor?
Kaynak Url: Forum Sitesi-https://bilgilihocam.com
Quote & Share Rules: Short quotations can be made from the article provided that the source is included, but the entire article cannot be copied to another site or published elsewhere without permission of the author.
Üst