Latest Thread

Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Icra olan borcu ödenmezse ne olur?

moderatör

Yönetici
Mesajlar
1,296
Tepkime puanı
1
Puanları
6
Yaş
33

Icralık oldum ödemezsem ne olur?​

Borç ödenmezse hapis cezası verilebilir. Fakat bunun bazı ön koşulları vardır. İcradan hapis cezası çıkması için bu ön koşulların gerçekleşmesi gerekir. Yani, hakkında icra takibi başlatılan kişiye yalnızca borcunu ödemedi diye hapis cezası verilemez.

İcra borcu olan hapse girer mi?​

İcra ve İflas Kanunu'nda belirtilen maddeler kapsamında, sahip olduğu malları göstermeyen borçlu nedeniyle alacaklının sıkıntıya düşmesi halinde ve alacaklının da şikayet etmesi üzerine borçlu olana 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilebilmektedir.

Kaç tl altına icra takibi yok?​

Bunun yanında Yargıtay'ın içtihadı birleştirme kararı olmadığı sürece, 3300 TL altındaki alacaklar için de icra takibi başlatılabilir.

İcra borcunu ödeyemeyen ne yapmalı?​

Ancak, kişinin yine de borcunu ödemediği durumlarda bankaların anlaşmalı oldukları hukuk büroları aracılığıyla kişiye icra kararı iletilecektir. Bu durumda donanımlı bir icra avukatı ile iletişime geçilebilir ve süreç hakkında bilgi alınabilir.

Icralık olan kişiye ne olur?​

Haciz işlemi, icra memurunun borçluya ait mallara dair tutanak tutması ile başlar. Eğer aynı maldan iki adet varsa, bu mal haczedilebilir. İcralık malların satışından elde edilen gelir, borçlunun borcundan düşülür ve borçtan daha fazla gelir elde edilirse, bu gelirin kalanı borçluya iade edilir.

Avukata olan borcu ödenmezse ne olur?​

taksitlerin ödenmemesi durumunda icra takibi yapar ve ipoteği paraya çevirir veya kefilden tahsil eder. bunlar yoksa mevcut malvarlığınızdan ne varsa artık haczeder. borcun ödenmemesi halinde de hapis cezası yoktur.

İcra davalarında hapis var mı?​

İcra müdürünün huzurunda taahhütte bulunan borçlu düzenli bir şekilde borcunu ödemez ise en fazla 3 aylık bir tazyik hapsi cezası alacaktır. Tazyik hapsi normal bir hapis cezası değildir. Disiplin hapsi şeklinde uygulanır. Borçlu borcunu ödediği anda hapis cezası son bulur.

Ödenmeyen borç hapis cezası var mı?​

Mevcut kanunlarımıza göre borcun ödenmemesi nedeniyle hapis cezası uygulanmamaktadır ancak borcun belirli bir tarihte veya belirli vadeler dahilinde ödeneceğine dair yazılı taahhüt verilmesi ve bu taahhüdün ihlal edilmesi halinde hapis cezası uygulanması mümkün hale gelmektedir.
 
Üst Alt