Latest Thread

Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Iktibas nedir ve örnekleri?

moderatör

Yönetici
Mesajlar
1,973
Tepkime puanı
1
Puanları
6
Yaş
33

Iktibas olayı nedir?​

İktibas edebiyatta şiir ve düz yazı gibi metinlerde anlamı güçlendirmek amacıyla yazıya güzellik katmak için yazarın bu ilgili eserlere ayet veya hadis yazılarından parçalar yani alıntılar almasına denmektedir.

Iktibas ne demek din?​

Sözlükte "ateşten köz almak" mânasına gelen iktibâs mecazi olarak "bilgi elde etmeye çalışmak, birinin ilminden istifade etmek" anlamında da kullanılır. İfadeye canlılık ve sıcaklık kazandırdığı, sözü pekiştirip güzelleştirdiği için Kur'an veya hadisten yapılan iktibaslar edebî bir sanat kabul edilmiştir.

Iktibas nasıl yapılır?​

İrsal-i meselde şair, düşüncesini pekiştirmek amacıyla çoğunlukla bir atasözünden yararlanır. İktibasta ise şairler, daha çok ayetleri, hadisleri, başka şairlerin dizelerini kendi şiirlerine alarak bu sanatı yapar. Bu dizelerde şair, Yahya Kemal'in şarkısından bir dizeyi alarak iktibas yapmıştır.

Ka t söz sanatı nedir?​

KAT': Sözü, etkisini artırmak için, arkası kendiliğinden anlaşılacak ve sükutun/susmanın sözden daha tesirli olacağı bir yerde kesmektir. Doğrudan heyecana bağlı bir sanattır.

Iktibas hakkı ne demek?​

Yasalarda gösterilen durumlarda ve oranlarda alıntı için tanınan yasal hak.

Iktibas dergisi kime ait?​

İktibas, 1 Ocak 1981'de yayın hayatına başlayan bir dergidir. Derginin kurucusu, Ercümend Özkan'dır. Dergi, 12 Eylül Darbesi'nden 3 ay sonra yayın hayatına başlamıştır. "Fikir veren dergi" sloganını taşıyan dergide, İslamî, siyasi, güncel konularla ilgili yorum, kavram ve düşünce yazıları yer almıştır.

Iktibas hukukta ne demek?​

Bu kelime bugün hukuk tarihinde bir toplumun hukukî mevzuatının bir başka toplum tarafından, kendi hukuku olmak üzere alınması olgusunu ifade etmektedir. … Çünkü iktibas kelimesi, “bir şeyi tam olarak almak” tan ziyade “seçerek almak” manasına gelmektedir.
 
Üst Alt
Reklam Engelleme Yasaktır

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler