Son Konu

Milli Boksör Buse Naz Çakıroğlu Olimpiyat Madalyasını Garantiledi

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-cdf4a496d3d2737b01f2f9cf1892402c0439e89a.jpg

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın 9. gününde boks branşında bayanlar 51 kiloda Buse Naz Çakıroğlu, yarı finale yükseldi ve olimpiyat madalyasını garantiledi.

Kokugikan Arena'da çeyrek finalde Buse Naz, Taylandlı atlet Jutamas Jitpong'la çaba etti.

Müsabakaya çok düzgün başlayan 25 yaşındaki ulusal boksör, birinci rauntta 5 hakemin 4'ünden tam puan aldı. İkinci rauntta Buse Naz, rakibine vurduğu kroşelerle net bir üstünlük yakaladı ve 5 hakemin de tam puanını aldı.

Son rauntta temkinli olan ve üstünlüğünü koruyan Buse Naz Çakıroğlu, ismini yarı finale yazdırdı.

Buse Naz Çakıroğlu, 2020 Tokyo'da bayanlar 69 kiloda yarı finale çıkan Busenaz Sürmeneli'den sonra madalyayı garantileyen ikinci Türk boksör oldu.

Buse Naz yarı final müsabakası için 4 Ağustos Çarşamba günü ringe çıkacak.

Müsabakayı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da takip etti. Kasapoğlu karşılaşmayı öbür ulusal boksörlerle heyecanlı bir formda takip ederken, sık sık Buse Naz'ı motive etmek için tezahüratta bulundu.

Bakan Kasapoğlu, Buse Naz Çakıroğlu'nu kutladı

Karşılaşma sonrası ringin kenarına gelen Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, burada ulusal atlet ve antrenörü Nazım Yiğit'le bir müddet sohbet etti. Bakan Kasapoğlu, altın madalya yolundaki ulusal atlete sonraki müsabakaları için de muvaffakiyetler diledi.

"Biz ülkemiz için buradayız ve istediğimizi alacağız"

Yarı finale çıkan Buse Naz, müsabakadan sonra Anadolu Ajansı'na açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de yaşanan yangın felaketini hüzünle takip ettiklerini anlatan Buse Naz, şunları kaydetti:

"Ülkemizdeki durumdan ötürü biraz buruğuz. Her şeyden evvel artık bu madalyayı almak bir ulusal sorun. Biz ülkemiz için buradayız ve istediğimizi alacağız. Çok sevinçli paylaşımlar yapmak istemiyorum. Ülke olarak hem iç cephe hem de dış cepheyle savaşıyoruz. Epey üzücü bir durum. Umarım buradan hoş sonuçlarla dönerek, Türk halkını bir nebze de olsa memnun ederiz."

Madalyayı garantilediği için de çok duygulandığını aktaran Buse Naz, "Önemli, tarihi bir muvaffakiyete imza attık. Birinci olimpiyatımda altın madalya kazanmak istiyorum. Dünya Şampiyonası'nda finali kaybettikten sonra çok kararlıydım. Orada yaşadığım hayal kırıklığı ve üzüntüyü burada telafi etmeliyim. Çok istekliyim. İnşallah altın madalya olacak." diye konuştu.

Okçulukta altın madalya elde eden Mete Gazoz'un Olimpiyat Köyü'ndeki karşılaşa merasimine de değinen başarılı boksör, "Mete'nin karşılama merasimini maçım erken saatte olduğu için balkondan izlemek durumunda kaldım. Sabah hocama da söyledim, çok ağladım. Yanımdakilere 'Ben gözyaşlarımı tutamıyorum, Mete'nin annesini düşünemiyorum' dedim. Genç yaşında çok büyük bir unsur imza attı. Dışarıda da çok tatlı ve düzgün bir insan. Başarılarına umarım devam eder." değerlendirmesinde bulundu.

Çakıroğlu'nun yarı finaldeki rakibi Çin Taipeisi'nden Huang

Buse Naz Çakıroğlu'nun rakibi Çin Taipeisi'nden Hsiao-Wen Huang oldu.

2019'da dünya şampiyonu olan Huang, Kokugikan Arena'da çeyrek finalde Sırbistan'dan Nina Radovanovic'i 5-0 yenerek ismini yarı finale yazdırdı ve Buse Naz'ın rakibi olmaya hak kazandı.

Buse Naz Çakıroğlu'nun yarı final gayreti 4 Ağustos Çarşamba günü TSİ 08.00'da başlayacak.

Üst Alt