Son Konu

Ferhan Şensoy: 'Türkiye'nin Koronavirüs Dışındaki En Büyük Derdi Ülkeyi Yönetenler'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-6496659f6bc9afa7a3923450eceb7aa542fc68dd.jpg

Usta tiyatro sanatkarı Ferhan Şensoy ülke gündemine ve ömrüne ait açıklamalarda bulundu. Cumhuriyet gazetesinden Öznur Oğraş Çolak'ın sorularını yanıtlayan Şensoy, Türkiye için koronavirüsten sonra en büyük kahrın ülkeyi yönetenler olduğunu lisana getirdi. 

Ferhan Şensoy ile gerçekleştirilen röportajın bir kısmı şöyle: 
  • Sizin güzel bir takipçiniz, filmlerinizi izlemiş ve tüm oyunlarınızı seyretmiş uygun bir tiyatro seyircisi olarak bir yıldır tiyatroya gidemediğim için mutsuzum. Hayatı tiyatro ve yazmak olan siz, tiyatronuzu, sahnede olmayı ne çok özlemişsinizdir. His ve niyetlerinizi merak ediyorum.
"Pazar günü sokağa çıkmak yasak! Kitap yazmak yasak değil. Perde açamamak elbette üzüyor beni, sahneye çıkmayı özledim. Bunun dışında konuta kapanmakla ilgili bir sıkıntım yok. Son yıllarda sokağa çıkmayı da unuttum, çıkasım yok! Gördüğüm şeyler beni mutsuz ediyor. Geriş’e konutumuza çekildik. Benim boş durmak üzere bir durumum olamaz. Masamın üstü kitap olmayı bekleyen belgelerle dolu. Bin yıl yaşayacak değilim. Her muharririn gerisinde bıraktığı bitmemiş evrakları vardır. Ben ölünce eşim Elif’im toparlayacak belgelerimi."

'Ayıptan da öte ayıptır...'

• Beyoğlu’nda onlarca tiyatro vardı, hepsi kapandı, yalnızca Ortaoyuncular kaldı. Hiç geçmişte aklınıza gelir miydi, Beyoğlu’nda bir tane tiyatro kalacağı, sanata bu kadar sansür uygulanacağı, sanatkarların sebepsiz yargılanacağı?
"Ben Ayfer Feray Tiyatrosu’ndayken Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi üstünde kırk tiyatro vardı. Artık yalnızca Ortaoyuncular var Ses-1885’te. Geçmişte de tiyatro ve genel manada sanat birçok baskıyla, sansürle karşılaştı. Benim tiyatrom yakıldı, gece bekçisi hayatını kaybetti. O an orada bulunmaktan diğer kabahati yoktu. Fecî bir şeydi. Yeniden de işlerin hiçbir devir bu kadar pespayeleştiğini görmedim. Metin Akpınar’ı gözaltına almak nedir? Müjdat Gezen’i sorgulamak nedir? Bu çaresizliktir, korkudur! Ayıptan da öte ayıptır!"

'İktidarın sanata yönelik bakış açısı yok.'

• Türkiye’nin koronavirüs dışında en büyük sıkıntısı nedir?
"Ayıptır söylemesi, ülkeyi yönetenler!"
  •  İktidarın sanata ve sanatkara bakış açısını nasıl değerlendiriyorsunuz?
"İktidarın sanata ve sanatkara yönelik bir bakış açısı yoktur!"

Üst Alt