İmplant nedir? Kimlere yapılır ?

makaleci

makaleci

Vip Üye
14 Ocak 2020
37,746
0
36
31

İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak maksadıyla çene kemiğine yerleştirilen ve müsait gereçten yapılan yapay diş köküdür.

İmplantlar eksik dişlerin tamamlanması için çene kemiğine yerleştirilen titanyum yapay diş kökleridir. İsveç'li bir bilim adamı olan Prof. Dr. Per İngvar Branemark çağdaş implantolojinin birinci örneklerini, insan ağızlarında, 1960'larda tatbike başlamıştır.

İmplantlar küçük bir cerrahi teşebbüsle çene kemiğine yerleştirilir. Ortalama 3-6 ay sonra implantın etrafını ağır ve sağlam bir kemik sararak, sıkı bir formda çene kemiği içinde oturmasını sağlar. İmplantlara kron, köprü ve hareketli diş protezleri uygulanarak klasik tedavide karşılaşılan bir çok mesele ortadan kaldırılır. Örneğin tek diş eksikliğini gidermek için boşluğun heriki yanındaki sağlam dişlerin kesilmesi ile yapılan klasik köprü metodu mekanına bu boşluğun implantla doldurulması çok daha estetik ve sağlıklı sonuçlar ortaya çıkarır.

Tek diş pratiklerinde en kıymetli yenilik, bilhassa üst çene ön nahiyede estetik beklentiler göz önüne alınarak, implant yapıldığı gün üst yapının, yani porselen kuronun da gerçekleştirilmesi.

İmplant Kimlere Yapılabilir?

Ağzındaki diş eksikliklerinin giderilmesini isteyen ve birtakım kriterlere sahip olan herkese implant yapılabilir. Bu kriterlerden biri eksik diş yahut dişlerin olduğu ortamdaki kemiğin durumudur. İmplantın sağlam ve sağlıklı olarak yerleşip tutunabilmesi için bu yerde ehliyetli kemik yüksekliği bulunmalıdır. Başkaca hastanın ağız bakımı yeterli olmalı, dişeti sorunları ve güzelleşmeyi olumsuz etkileyecek bir rahatsızlığı bulunmamalıdır.

 

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum bırakmak için üye olmalısınız

Hesap oluştur

Forumda bir hesap oluşturun.

Giriş yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.

Üst