İmplantasyon

makaleci

Vip Üye
14 Ocak 2020
42,900
0
36
31

İmplantasyon günümüz diş hekimliğinde eksik dişlerin tedavisinde sık kullanılan, vesair protez ve köprü pratiklerine karşı yeterli bir alternatiftir. Diş implantları ağızda eksik olan dişlerin noktasına konması maksadıyla, kişisel materyallerden hazırlanan, yapay diş kökleridir. İmplantlar çene kemiğine yalın bir operasyonla yerleştirilmektedir.

Çene kemiğine yerleştirilen implantın güzelleşmesi ve kemiğe adaptasyonu için 3 / 6 ay kadar beklemek gerekir.Daha sonra bu implantın üstüne seramik bir kuron (kaplama) yapılarak implantasyon süreci tamamlanır.

İmplant yalnızca tek yahut birkaç diş eksikliğinde değil dişsiz alt ve üst çenelerde uygulanabilir.İmplantlar üzerine uygulanacak protezler, daha stabil, daha konforlu ve daha estetik sonuçlar sağlayacaktır. Bu tedavi dişsiz yerlerde çene kemiğine yerleştirilen doku dostu vidalarla hareketli takma protez tasarrufuna son verir.Günümüzde, risklerin en aza indirildiği bu formülle, vidalar üzerine yerleştirilebilen sabit protezler sayesinde estetik ve fonksiyonel açıdan başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

DİŞ İMPLANTININ YERLEŞTİRİLMESİ

Diş implantı yerleştirme operasyonu, iyi bir anestezi kullanılarak yapılır, hasta rastgele bir ağrı duymaz. İmplantın yerleştirildiği gün hissedilen sızı da, alınacak olağan ağrı kesicilerle önlenebilir ki bu sızının diş çekiminden sonra duyulan sızıdan farklı olmadığı gözlemlenmiştir.

DİŞ İMPLANTLARI ÜZERİNE UYGULANACAK PROTEZLER

İmplant üzerine yapılacak protez dişler, sizin gereksiniminiz ve isteğiniz doğrultusunda, hem hareketli hem de sabit olarak uygulanabilmektedir. Kaybedilen her diş için bir tane diş implantı yerleştirilmesi gerekmez. Birçok hengam bir diş implantı köprü ayağı olarak kullanılarak, eksik olan iki yada üç dişin vazifesini görebilmektedir. Size münâsib protez ve implant planlaması, yapılan tetkikler ve röntgen incelemesinden sonra hekiminiz tarafından anlatılacaktır.

İMPLANT TEDAVİSİNDE OLUŞABİLECEK RİSKLER

İmplant operasyonlarında, ağız içinde uygulanan cerrahi süreçler de rastlanabilecek risklerin dışında bir risk laf konusu değildir. Bunlar, erken vakitlerde enfeksiyon ve alerjik reaksiyonlar, sonraki devirlerde ise, ağız hijyeninin alanına getirilmemesine bağlı olarak ortaya çıkacak meselelerdir. Erken devirde ortaya çıkan problemler operasyondan sonra uyulması gereken kuralların konumuna getirilmesi ile, geç devirde ortaya çıkan problemler ise ağız bakımına dikkat edilmesi ile en düşük seviyeye indirgenir.

DİŞ İMPLANTLARININ AVANTAJLARI

* Daha estetik bir imaj elde edilir.

* Hareketli protez tasarrufu mecburiliği ortadan kalkar.

* Dişsiz ağızlarda bile sabit protez kullanma bahtı ortaya çıkar.

* Yerinde kemik desteği olmadığı için oynayan hareketli protezlerde, gerekli tutuculuk sağlanabilir.

* Üst total protezlerin damağı kapatan dizaynından ötürü oluşan tad alma duyusunun azalması ve mide bulantısı üzere problemler ortadan kaldırılmış olur.

* Daha güzel bir çiğneme fonksiyonu ve buna bağlı olarak daha sağlıklı ve istikrarlı beslenme sağlanır.

* Kişi özgüvenini geri kazanır.

 
Üst