Son Konu

Uzman Tahmini: Bitcoin ve Ethereum İçin Derin Düzeltme mi Geliyor?

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
btc-eth.jpg

Kripto pazarı kırmızıda, Bitcoin ve Ethereum için sırada daha derin bir düzeltme mi var? Kripto alanı, son 24 saatte önemli bir satış gördü, Bitcoin yaklaşık %9 düştü ve Ethereum’da %10 civarında bir kayıp var. Kriptokoin.com olarak haberin detaylarına eğiliyoruz.
  • kripto-para-bitcoin-trt-haber-1566015.jpg
Bitcoin için düzeltme nerde duracak?

Bitcoin, 59.000 doların altına düştükten sonra hafifçe toparlandı ve en son, gün içinde %5.84 düşüşle 60.880,45 dolardan işlem görüyordu. Ethereum 4.300 doların altına düştü, bu seviye civarında destek buldu ve son işlem gün için %7.6 düşüşle 4.303.3 dolardan işlem gördü. Solana, Binance Coin ve Cardano gibi kripto para birimlerinin tümü zarar gördüğünden düzeltme genel bir düzeltmeydi. Kripto paraların birleşik piyasa değeri 3 trilyon doların altına düştü ve en son 2,8 trilyon dolarda kaldı.
bitcoinNov16.PNG
Geri çekilmenin nedenlerinden biri, Çin’in devlet planlamacısı Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun (NDRC) Salı günü kripto para madenciliğini engellemeye devam edeceğini açıklamasıydı. NDRC sözcüsü Meng Wei: “Sanal madencilik büyük enerji tüketimine ve karbon emisyonuna neden oluyor. Endüstri gelişimine veya bilimsel ilerlemeye öncülük etmek için aktif bir etkisi yok. Kripto para madenciliği faaliyetlerini düzenlemek, endüstriyel yapımızı optimize etmek, enerji tasarrufu yapmak ve emisyonu azaltmak, karbon emisyonu hedeflerine ulaşmak açısından önemli bir anlama sahip” dedi. Çin‘in kripto madenciliği ve ticaretine yönelik baskıları, piyasanın bu yılın başlarında da çökmesine neden oldu.
  • BTC-ETH-Price-.jpg
Bununla birlikte, bu haftaki geri çekilme, Bitcoin ve Ethereum’un her ikisinin de dip bulmasıyla piyasada fazla paniğe neden olacak gibi görünmüyor. OANDA kıdemli piyasa analisti Craig Erlam “Farklı varlık sınıflarının ne kadar farklı olabileceğinin bir işareti olarak, birkaç hafta içinde altında %5’lik bir artışın çok güçlü olduğunu belirtmiştim. Oysa bugün Bitcoin’deki %5’lik düşüş olağanüstü bir gelişme değil” dedi. 60.000 dolar seviyesi şu anda sağlam bir destek seviyesi olarak hareket ediyor, Bitcoin’in son zamanlardaki tüm zamanların en yüksek seviyelerinden sadece 9.000 dolar uzakta.

60000 destek oldu

Erlam, “Kripto para birimi, 60.000 doların altına düştükten sonra hızla 58.500 dolar civarında destek gördü ve burada sadece birkaç hafta önce toparlandı” dedi. Ancak analist, Bitcoin 60.000 dolar seviyesinin daha da altına düşerse, daha önemli bir satış tehlikesiyle karşı karşıya olacağı konusunda uyardı: “Bu seviyenin kırılması daha derin bir düşüşe işaret edebilir, dikkat belki 50.000 dolarlık bölgeye geri döner, ancak BTC ile her zaman olduğu gibi, bu asla net değildir. Piyasada inanılmaz bir destek var ve yükseklere doğru büyük bir ralli asla o kadar da uzak görünmüyor” dedi.
  • blockchain_red_Large-Rzu5PE-2000x1125-1.jpeg
Tanınmış ekonomist Mohamed El-Erian bu hafta, birkaç yıl önce Bitcoin 3.000 dolara düştüğünde satın aldığını, ancak 60.000 dolara ulaşmadan birkaç ay önce 19.000 dolara sattığını açıkladı. El-Erian CNBC’ye verdiği demeçte, daha sonra “Onu satın almaya mecbur hissettim – gerçekten yaptım. Mecburmuş gibi hissettim. Bu seviyem vardı. Bir giriş noktam vardı” dedi. El-Erian, spekülasyonların bir kısmı piyasadan silindiğinde tekrar satın alacağını kaydetti. El-Erian, “Gerçekten bana değerlemeler hakkında soru sormak istemezsiniz çünkü 68.000 dolar yerine 60.000 doların neden doğru seviye olduğunu tam olarak anlamıyorum” dedi.

Üst Alt