Son Konu

Acun Ilıcalı Fox TV'ye telif davası açmıştı! Ilıcalı: Fox TV bize para teklif etti...

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
acun_ilicali_fox_tvye_telif_davasi_aciyor_1575446894_6281.png

Bir yıl evvel Acun Ilıcalı, Fox ekranlarında yayınlanan ve sunuculuğunu Zuhal Topal'ın yaptığı programın kendisine ilişkin olduğunu, fikrinin çalındığını söyleyerek savcılığa şikayet etti. Bunun üzerine duruşma bilirkişinin raporunu istedi. Bu mevzuyla ilgili Acun Ilıcalı birinci defa konuştu.

Yapımcı ve sunucu Acun Ilıcalı Fox Tv'ye açtığı davayla ilgili birinci defa konuştu. Fox TV'nin kendi fikrini çalıp program olarak ekrana sunması üzerine savcılığa başvuran Ilıcalı davayı kazandı. Ilıcalı'nın şikayeti üzerine bilirkişi raporu istendi. Bilirkişi raporunda "'Yemekteyiz' ile 'Sofrada' biçim ve içerik, mekan seçimi, kamera tasarrufu, dışses eği üzere teknik özellikler bakımından aynı" sözlerine mahal verdi.

WsVo4_1575447358_5245.jpg

"FOX TV PARA TEKLİF ETTİ!"

Mevzuyla ilgili ünlü yapımcı ise "Belge, Fox TV'nin formatımızı çaldığını ispatladı. Yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağım. Fox TV avukatları, avukatım Hakan Öncel'le üç defa görüştü. En son görüşmede avukatıma para teklif ettiler, kabul etmedik. Benim için fikir hırsızlığının sıradan hırsızlıktan hiç farkı yok. Velev malımı çal, fikrimi çalma. Biz yüzbinlerce dolar ödeyerek programın formatını ITV'den aldık. Yerküre kadar para ödedik taklidinin yapılmaması için. Gelgelelim Fox TV bizim programın birebirini yayınlıyor. Bununla ilgili yetkililerle de görüştüm, uyardım onları. Bilirkişi raporu da motamot bunları söylüyor. Yemekteyiz'in sunucusu yarışmacıları barıştırıcı bir etmen olarak hizmet alıyor. 'Sofrada'nın sunucusu Zuhal Topal, hatun hatuna sohbetler yapıyor. Sunucuların karakteristik farklılıkları sonucu değiştirmiyor" formunda konuştu.

NrQDX_1575447379_4627.jpg

BİR YIL EVVEL NELER OLDU!

Fox Tv'de yayınlanan ve sunucusunun Zuhal Topal olduğu programın telif haklarının kendisinde olduğunu söyleyen yapımcı Acun Ilıcalı toplumsal medya üzerinden dün ateş püskürdü. TV8'de yayınlanan Yemekteyiz'in birebirini yapmalarından ötürü format sahibi şirketin dava açmaya hazırlandığını işte bu laflarla açıkladı: 

"Üzülerek söylemek isterim ki, Fox TV’de yayınlanan Zuhal Topal’la Sofrada, Yemekteyiz’in açıkça taklididir. Yerkürenin en büyük format şirketlerinden ITV de memleketimizde yaşanan bu hadiseye mana veremeyerek, bu emek ve fikir hırsızlığına dava açmaya hazırlanıyor..

Fox Türkiye Umumi Yöneticisi Cenk Soner’in bu yanlışlığa acil son vermesini bekliyoruz. Formatçıların emeğinin karşılığını ödeyen yapımcı ve kanalları da bu haksızlığa karşı hassas olmaya davet ediyoruz."

Üst Alt