Son Konu

Vezirköprü Belediye Başkanı: 'Semaver Eleştirilerine İtibar Etmiyoruz'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-a37101d2232c558136c59454a5e7ed8093c62d55.jpg

Samsun’un Vezirköprü ilçesinin girişine 4 yıl evvel yerleştirilen 5 metre uzunluğundaki yassı semaver anıtı (sağdaki) toplumsal medyada tenkit konusu oldu, kaldırılması istendi. Belediye Lideri İbrahim Sadık Enis, “Eleştirilere prestij etmiyoruz" derken, ilçeye daha evvel koyulan semaver anıtı (soldaki) ise 1 gün kaldıktan sonra reaksiyonlar üzerine kaldırılmıştı.

Vezirköprü ilçesinin girişinde 2017 yılında yapılan yaklaşık 5 metrelik yassı semaver anıtı, son günlerde toplumsal medyada tenkit konusu oldu. İlçeye mahsus coğrafik işaret tescili alan yassı semaverin anıtını beğenmeyen toplumsal medya kullanıcıları tenkitlerde bulundu. Kullanıcılar, anıtın kaldırılmasını istedi. Yöre halkı ise tenkitlere reaksiyon göstererek anıtın ilçenin sembolü olduğunu belirtip, yerinde kalmasını istedi.

Semaver anıtının ilçenin sembolü olduğunu söyleyen Bekir Arslan, “Vezirköprü’nün hoşluğu ve bizi temsil ediyor, neden kaldırılsın. Kime ne ziyanı var” diye konuştu.

Mehmet Minaz ise, “Semaver maketi hoş bir şey, neden kaldırsınlar. Kaldırmalarını istemiyorum. Ben 65 yaşındayım bu semaverden zevk alıyorum. Semaveri seviyoruz, zira Vezirköprü’nün sembolü” sözlerini kullandı.

'Halkımızın benimsediği semboldür'

Semaverin ilçe ile özdeşleştiğini belirten Vezirköprü Belediye Lideri İbrahim Sadık Enis, “Yıllar öncesine dayanan ve halk tarafından benimsenmiş bir semboldür. Tarlada, konutta, bahçede ve piknik alanlarında epeyce kullanışlı bir aletimizdir. Yassı semaverin tescilini yaptık, coğrafik işaretini aldık. Yassı semaveri Vezirköprü’nün öz malı olarak görüyoruz. Halkımız tarafından sahiplenilmiş ve korunarak bu vakte kadar geldi. Biz semaver maketini 4 yıl evvel kentin girişine koyduk ve orada koruma ediyoruz. Yöresel bedesten dediğimiz çarşımızda bunun imalatı yapılıyor. El sanatı olarak biraz zayıf bir evrede ilerliyor ancak önümüzdeki günlerde çoğaltılması ve geliştirilmesi için uğraş edeceğiz. Bu el sanatını unutturmak istemiyoruz" dedi.

'Biz sahip çıkıyoruz'

Anıtın kimseye ziyanı olmadığını ve toplumsal medyada neden eleştirildiğini anlayamadığını kaydeden Enis, "Vezirköprülü olmayan beşerler bu türlü bir çalışma içerisinde ve bunun büsbütün bir oyun olduğunu düşünüyorum. Biz bu tenkitlere prestij etmiyoruz, zira yıllardır biz bu aleti kullanıyoruz. Biz sahip çıkıyoruz ve Vezirköprü semaveri bizim diyoruz” dedi.

Üst Alt